eur:
394.93
usd:
367.86
bux:
71456
2024. július 2. kedd Ottó
Az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó Joe Biden volt amerikai alelnök támogatóihoz beszél egy kampányrendezvényen a Dél-Karolina állambeli Georgetownban 2020. február 26-án. Az elnökválasztást november 3-án tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Joe Biden a pápával tárgyalt

A republikánusok "megmérgezik a demokráciát" azzal, hogy nem ismerik el Joe Biden győzelmét a múlt heti elnökválasztáson – jelentette ki Chuck Schumer, az amerikai szenátus demokrata párti frakciójának vezetője.

Sajtókonferenciáján Schumer úgy vélekedett, hogy a kongresszus republikánus politikusai "szánt szándékkal kétségeket ébresztenek" a választás eredményei és a választási folyamat tisztasága iránt. Szerinte ennek oka az, hogy a republikánusok "félnek" Donald Trump amerikai elnöktől.

"Megosztó és nagy harcokkal járó elnökválasztást éltünk meg. De a republikánusok ahelyett, hogy az ország összefogására törekednének, hogy legyőzhessük közös ellenségünket, a Covid-19-et, tagadják a valóságot, és megmérgezik demokráciánk alapját" - fogalmazott.

Schumer ezzel arra utalt, hogy befolyásos republikánus törvényhozók támogatják Donald Trump jogászainak perkereseteit az egyes tagállamokra vonatkozó választási eredményeket illetően.

A kongresszus republikánus tagjai közül eddig csak ketten, Mitt Romney Utah és Susan Collins Maine állam szenátora gratulált Joe Bidennek, Donald Trump demokrata párti kihívójának.

Közben több republikánus szenátor, köztük John Cornyn Texasból, James Lankford Oklahomából vagy Ron Johnson Wisconsinból sürgette a Fehér Házat, hogy tegye lehetővé Bidennek a hozzáférést az elnöknek összeállított napi hírszerzési jelentésekhez.

Cornyn szenátor újságíróknak azt mondta, ez a kérés "nem hordoz magában nagy kockázatot".

Az oklahomai Lankford viszont leszögezte: a szigorúan titkos jelentésekhez történő hozzáférést nem szabadna lehetővé tenni. Szerinte ugyanakkor korlátozott mértékben Kamala Harris alelnökjelöltnek is lehetővé kellene tenni a napi hírszerzési összegzések elolvasását.

Kevin McCarthy, a képviselőház republikánus frakciójának vezetője ellenzi a hírszerzési információk továbbítását. Azt mondta: Biden "jelenleg nem elnök, s nem tudom, január 20-án (a beiktatási ünnepségen) ő lesz-e az elnök".

John Ratcliffe, a valamennyi amerikai hírszerzési szervezetet összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetője kijelentette:

nem adhat információkat Bidennek és munkatársainak mindaddig, amíg a hatalomátadás folyamata nem kezdődik meg hivatalosan.

Mindazonáltal bizonyos hírszerzési információkat Joe Biden is megkap azóta, hogy augusztusban ő lett a demokraták elnökjelöltje.

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke újságíróknak úgy fogalmazott: Biden öt évtizedet töltött el a politikában, és a republikánusok segítsége nélkül is remekül meg tudja oldani a hatalomátadást. "Ismeri a terepet" – fogalmazott Pelosi.

Joe Biden csütörtökön megbeszélést folytatott Ferenc pápával is, akinek "megköszönte az áldását". A csütörtök este kiadott közlemény szerint Biden késznek mondta magát együttműködni a katolikus egyházfővel olyan kérdésekben, mint a szegények megsegítése, a klímaváltozás vagy a migránsok és menekültek befogadása.

Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×