eur:
411.54
usd:
395.17
bux:
79740.73
2024. november 22. péntek Cecília
Földközi-tenger, 2018. április 21.Afrikai migránsnak segítenek gumicsónakba szállni az illegális bevándorlók tengeri mentését végző SOS Mediterranee civil szervezet Aquarius nevű hajója legénységének tagjai a Földközi-tengeren 2018. április 21-én. Az Aquarius mintegy 250 csónakban utazó illegális bevándorlót vett a fedélzetére a líbiai partoktól mintegy 50 kilométerre. (MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)
Nyitókép: CHRISTOPHE PETIT TESSON

Fontos elem került ki az EU migrációs csomagjából

Közzétette az új migrációs javaslatcsomagját az Európai Bizottság.

Nincs benne a kötelező kvóta abban az új migrációs paktumban, amit az Európai Bizottság elnöke mutatott be, hónapokon át tartó előkészítő munka után. Az Euronews elemzésében megjegyzi, a magyar kormány sikerként értékelheti, hogy kikerült a menekültek kötelező szétosztását tartalmazó kvótarendszer, ugyanakkor a tagállamok felelőssége, szolidaritása és a humanitárius kötelezettségek teljesítése áll az javaslata középpontjában.

Az Európai Bizottság elnöke a paktum brüsszeli bemutatásakor kiemelte: az uniós bizottság javaslata kiigazított és gyorsabb eljárásokat határoz meg a menekültügyi és migrációs rendszer egészében.

Egyensúlyba hozza a felelősség és a szolidaritás tisztességes megosztásának elveit, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy helyreálljon a tagállamok közötti és az unió migrációkezelési képességébe vetett bizalom - mondta Ursula von der Leyen.

A javaslat közös irányítást, jobb stratégiai tervezést szorgalmaz az uniós és a nemzeti politikák összehangolása és a kölcsönös bizalom erősítése érdekében. A migrációs kihívás tekintetében a tagállamok eltérő helyzete, valamint a migrációs nyomás változásai miatt az Európai Bizottság a tagállamok rugalmas együttműködésének rendszerét javasolja - mondta az elnök.

Az új javaslat sarkalatos pontjai:

  1. menekültügyi eljárások hatékonyságának javítása
  2. tagállamok közötti szolidaritás
  3. együttműködést harmadik országokkal
  4. a határőrizeti ügynökségek erősítése

A hatékonyság javítása érdekében felgyorsítanák az elbírálás folyamatát, így tehermentesítenék az elsődleges befogadó országokat. Már az unió határain kívül megkezdődne a menedékkérők átvilágítása, a személyazonosságuk ellenőrzése, majd gyors eljárás keretében szűrnék ki azokat, akik jogosultak lehetnének a menedékjogra.

Igazságos felelősségvállalást a tagállamok közötti egyfajta rugalmas szolidritásként valósítanák meg. Míg az előző migrációs csomagban ez többnyire a menedékkérők kvóták szerinti kötelező elosztását jelentette volna, amit Magyarország és Lengyelország sem volt hajlandó végrehajtani, most új lehetőség, hogy a tagállam választhatja a menekültek befogadását a belépési országból, vagy azt, hogy segít a menedékjogra nem jogosultak visszatoloncolásában. Ez utóbbi lehetőség hangsúlyozottan önkéntes alapon történik majd.

Az Európai Unió fokozná az együttműködést harmadik országokkal. Ez eddig is létezett, hiszen például Törökország az EU pénzügyi segítségért cserébe fogta vissza az Európába tartó menekülteket. Itt azt szeretné elérni Brüsszel, ha a nem uniós országok visszafogadnák azokat, akik nem kapnak menekültstátuszt.

Az Európai Unió mindemellett erősítené a határőrizeti ügynökségeket és külön programot indítana, hogy segítse a tehetséges munkavállalók legális munkavállalát a közösség területén.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×