eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Mihail Misusztyin orosz miniszterelnököt (b) fogadja Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Minszkben 2020. szeptember 3-án.
Nyitókép: MTI/AP/Szputnyik/Alekszandr Asztafjev

Jelentős közeledésről számolt be Aljakszandr Lukasenka

Fehéroroszország és Oroszország jelentősen közeledett a legégetőbb kérdések megoldásához - jelentette ki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő csütörtökön Minszkben a Mihail Misusztyin orosz kormányfővel folytatott tárgyalásokon - jelentette a BelTA fehérorosz állami hírügynökség.

"Nagyon hálás vagyok önöknek az utolsó hetekért, sőt talán egy-másfél hónapért, amióta intenzív tárgyalások folynak kormányaink között. Erről még a választások előtt megállapodtunk Vlagyimir Vlagyimiroviccsal (Vlagyimir Putyin orosz elnökkel). Raman Aljakszandravics (Raman Haloucsanka kormányfő) tegnap jelentette nekem, hogy jelentősen előrehaladtak a legégetőbb kérdések megoldásában" - idézte a BelTA az államfőt.

Lukasenka a tervek szerint két héten belül Moszkvában fog tárgyalni Vlagyimir Putyinnal - közölte szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Misusztyin csütörtökön népes küldöttség élén érkezett a fehérorosz fővárosba. A küldöttség tagjai között volt a gazdasági, a kereskedelmi, az energiaügyi, a kulturális és az egészségügyi miniszter is.

Misusztyin az államfővel folytatott megbeszélés után két órán át vendéglátójával, Raman Haloucsanka miniszterelnökkel tárgyalt. A fehérorosz kormányfő a kibővített körben folytatott megbeszélésen azt javasolta orosz vendégének, hogy a következő közös kormányülésen tárgyaljanak a szövetségi állam továbbfejlesztéséről.

A fehérorosz kormányfő szerint bizonyos erők, amelyek elbukták a politikai villámháborút, most a fehérorosz gazdaság tönkretételén munkálkodnak.

"Mi azonban érezzük szövetségesünk, az Oroszországi Föderáció támogatását, amely külkereskedelmünkben az idei év január-július időszakára vetített 48 százalékos részvételével alapvető gazdasági partnerünk" - szögezte le. Hozzátette, hogy Oroszország egyúttal a legnagyobb külföldi befektető is a fehérorosz gazdaságba, az idei első félévben befektetései megközelítették a 2 milliárd dollárt.

Misusztyin hangsúlyozta, hogy Fehéroroszország szuverenitását tiszteletben kell tartani, teljességgel ki kell zárni minden külföldi beavatkozást az ottani belpolitikai folyamatokba, tartózkodni kell mindenféle fenyegetéstől és egyoldalú szankciók alkalmazásától.

A fehérorosz kormányfő szerint külső erők próbálják "bedönteni a fehérorosz államot", és éket akarnak verni Fehéroroszország és Oroszország közé. A "színes forradalom" forgatókönyvét akarják megvalósítani, amelyet "Minszk már jól ismer a szomszédságából".

Moszkva és Minszk három-négy héten belül megállapodhat a koronavírus elleni orosz védőoltás fehéroroszországi felhasználásáról - mondta Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter.

Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter pedig közölte, az orosz cégek javasolták, hogy 2021-ben is a jelenlegi árképzés alapján szállítsanak kőolajat Fehéroroszországba. Az árképzésről folytatott vita miatt az év elején szinte teljesen leálltak a Fehéroroszországba irányuló szállítmányok. A vitát később rendezték.

Oroszország továbbra is Fehéroroszország legközelebbi szövetségese, annak ellenére, hogy Lukasenka azzal vádolta meg az őrizetbe vett orosz zsoldosokat, hogy az augusztus 9-i elnökválasztás előtt destabilizálni akarták Fehéroroszországot.

Az Európai Unió, amely szerint az elnökválasztás nem volt "sem tiszta, sem tisztességes", elítélte a minszki tiltakozók elleni erőszakos hatósági fellépést.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×