Már két halálos áldozata van a wisconsini zavargásoknak, amelyek azután törtek ki, hogy két rendőr tisztázatlan körülmények között többször hátba lőtt egy afroamerikai férfit.
Magyarics Tamás külpolitikai elemző, az ELTE tanára az InfoRádióban azt mondta, a különböző videófelvételek alapján nem egyértelmű, hogy mi történik, vizsgálat zajlik a lövöldözés ügyében, de ezt nem segíti a tüntetések mentén kialakuló politikai légkör, "mind a két oldal eléggé ideges".
"A rendőrök több tagállamban úgy érzik, hogy a demokrata kormányzat nem védi meg őket, ráadásul felelőssé is teszik őket minden atrocitásért. A demokrata elnökjelölt-állító konvención, de már korábban is ráadásul arról beszéltek, hogy
a rendőrségen belül valamiféle rendszerszintű rasszizmus van,
és a feketékkel szemben sokkal durvábban lépnek fel. Nagyon nehéz ebben igazságot tenni, mert statisztikák pro és kontra vannak" - fejtegette Magyarics Tamás.
Hozzátette, rendszerszintű rasszizmusról szerinte azért igen nehéz beszélni, amikor a rendőri állományban igen sok a nem fehér ember.
Közben az egyetemi tanár arra is felhívja a figyelmet, hogy a republikánusok mindenképpen igyekeznek azt a látszatot kelteni - még az ő jelöltállító konvenciójukon is -, hogy zavargások elsősorban demokrata vezetésű területeken vannak.
"Nem lépnek fel kellő eréllyel, nem védik meg a békés tüntetőket az erőszaktevőkkel szemben. A demokraták erre azt felelik, hogy a republikánus politika vezetett idáig" - ecsetelte Magyarics Tamás.
A zavargások mentén a járvány is tombol Amerikában. Hogy ez mennyire befolyásolja a közelgő amerikai elnökválasztást, arról azt mondta,
a demokraták Trump késését, rossz felismerését fel tudják használni a kampányban,
és azt is, hogy személyesen nem jó példával járt elöl.
"Ami fontosabb, hogy a járvány mellett a gazdasági hatások befolyásolhatják az eredményt; nőtt a munkanélküliség, a teljesítmény visszaesése a legnagyobb 1929 óta, miközben pont a gazdaság lett volna Trump legerősebb ütőkártyája" - mutatott rá.