eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Kalotaszegi népviseletbe öltözött hívő szabadtéri istentiszteleten áldozócsütörtökön az erdélyi Magyarvistában 2020. május 21-én. Romániában a koronavírus-járvány miatt korábban nem voltak nyilvános szertartások. Május 15. óta az egyházak ismét tarthatnak istentiszteleteket, de nem a templomokban, hanem a szabadban, a híveknek maszkot kell viselniük, és be kell tartaniuk a távolságtartási szabályokat.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Elképesztő tempót diktál a járvány Romániában

Romániában az 1200-at közelíti az egy nap alatt diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, a fertőzési gócok túlterhelt kórházaiban kialakult személyzethiány pótlása érdekében a szaktárca a héten megkezdi orvosok és ápolók ideiglenes áthelyezését.

A stratégiai kommunikációs törzs szerdai jelentése szerint az utóbbi 24 órában 1182 embernél mutatták ki a koronavírust. Romániában nyolcadik napja meghaladja az ezret a napi esetszám, de az utóbbi napokban már nem gyorsult tovább az ismert fertőzések üteme. Ez a járvány tetőzését is jelezheti, de azzal is összefüggésben állhat, hogy az országban nem nőtt a fertőzések terjedésének ütemében a tesztelési kapacitás. A laborkapacitások jelentős részét - több mint egy harmadát - nem az orvosi javallatra, hanem a külföldi nyaralásra készülők saját kezdeményezésre végzett mintavételek kiértékelése köti le.

Naponta átlagosan 22 ezer koronavírus-tesztet végeznek, amelyek mintegy 5 százaléka bizonyul pozitívnak.

Szerdán újabb 30 halálesetet jelentettek, és meghaladta a 19 500-at az ismert aktív esetek száma. Közülük csaknem hétezren vannak kórházban, 377 koronavírus-fertőzött pedig intenzív ápolásra szorul.

Mivel a járvány főleg a fővárosban és a Bukarest északi szomszédságában található megyékben terjed, ezekben a térségekben helyhiány alakult ki a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházak intenzív terápiás részlegein.

Nelu Tataru egészségügyi miniszter szerint a súlyos állapotban lévő betegek utaztatása kockázatos lenne, ezért inkább a fertőzési gócokban igyekeznek növelni a kezelési kapacitást az újonnan épített moduláris kórházak beüzemelésével, és a meglévő férőhelyek Covid-19-es kórházzá minősítésével. Elmondása szerint egyelőre nem a műszaki felszerelésben - lélegeztető gépekben, intenzív terápiás ágyakban -, hanem

a speciális felszereléseket működtető szakszemélyzetben van hiány.

Bár a múlt héten hatályba lépett karanténtörvény értelmében a járvány miatt leterhelt járványkórházak személyzethiányát elsősorban a szaktárca által előzetesen nyilvántartásba vett önkéntesek mozgósításával kell megoldani, nagyon kevés önkéntes jelentkezett, ezért elkerülhetetlen lesz az orvosok és ápolók áthelyezése a kevésbé fertőzött térségekből - közölte.

A miniszter szerint már a héten megkezdik az egészségügyi személyzet rendeleti úton történő ideiglenes - legfeljebb 30 napos - áthelyezését. Nelu Tataru azonban felhívta a figyelmet: a járványt nem a kórházakban, hanem a fertőzés terjedését megakadályozó óvintézkedések fegyelmezett betartásával lehet csak legyőzni.

Mint arról az Infostart is beszámolt, az ország bizonyos térségekben exponenciálisan növekszik a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma, ezért az országos járványügyi operatív törzs (CNSU) újabb regionális korlátozások bevezetéséről döntött a járvány megfékezése, az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás csökkentése érdekében.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×