Csak a hétvégén érkezett rossz idő lassíthatja a turisták érkezését az adriai Jesolóban, amely az olaszországi idegenforgalom újraindulásának példaképévé vált alig pár nappal a június 3-i határnyitás után. A város egyik történelmi szállodájának tulajdonosa az olasz sajtónak elmondta, hogy hetven szobában vannak már külföldi vendégek, több mint felük német, a többiek pedig angolok, de vannak Európában "ragadt" amerikaiak is. Elsőként a müncheni Marinoff család érkezett, szerda hajnalban lépve át az olasz határt. Negyven év óta ebben a jesolói szállodában töltik júniusi szabadságukat, és az idén sem mondtak le róla. Antonio Vigolo elmondta, meghatódott a törzsvendégek ragaszkodásától, akik az olaszországi járványhelyzet ellenére is visszatértek.
"Azt hitték, plexiüveggel választottuk el egymástól a strandon a napernyőket, de semmi ilyesmit nem vezettünk be, csak nagyobb távolságra helyeztük a napozóágyakat"
- mondta a szállodatulajdonos.
Jesolo polgármestere kezdeményezésére az Adria-parti üdülőhely a közösségi felületeken keresztül igyekszik csábítani a turistákat: a városban élő vagy Jesolóhoz kötődő híres személyeket, sportolókat, influenszereket arra kérték, reklámozzák a várost internetes oldalaikon. Tavaly a magyar turisták által is ismert Jesolo a leglátogatottabb olaszországi üdülőhelyek között szerepelt a közeli Bibionéval és Caorléval együtt.
A venetói kormányzó, Luca Zaia korábban hangsúlyozta, hogy a tartomány nyári idegenforgalma a németek és osztrákok érkezésétől függ. A régióban 55 ezren dolgoznak az idegenforgalomban, és közülük már 35 ezren veszítették el állásukat. Az északkeleti tartományban vasárnap egyetlen új fertőzöttet és halottat sem regisztráltak.
Az olasz-francia határon található Ventimigliában is nőtt a határforgalom:
az Olaszországból átlépőket szigorúan ellenőrzik, francia oldalról viszont szabadon jöhetnek.
A SkyTG24 olasz hírtelevíziónak nyilatkozó franciák azt mondták, elsősorban az Olaszországban olcsóbb cigarettát mennek vásárolni Ventimigliába, és azért is, mert az olasz oldalon levő presszókban jobb a cappuccino. Az olaszországi repülőterek többsége még zárva tart, a római Leonardo Da Vinci, más nevén Fiumucino repülőtéren június 3-án valamivel több mint hatezer utas volt a tavaly ugyanezen a napon mért 110 ezer helyett. Tavaly több mint 200 millió külföldi utazott be Olaszországba, közülük hatvan millió német volt. A felmérések szerint tíz olaszból kilenc az idei nyáron belföldi nyaralásra készül.
Egyetlen új fertőzöttet és halottat sem regisztráltak
Az egész országban 53 beteg halt meg egy nap alatt a polgári védelmi hatóság vasárnap esti adatai szerint, és százkilencvenhét új fertőzöttet szűrtek, többségüket továbbra is Lombardiában. A járvány egyik gócpontjának számító Venetóban több mint három hónap kellett az új fertőzöttek és a halottak napi számának lenullázásához. A tartományban terjedt el elsőként a koronavírus-járvány: február 23-án vesztegzár alá helyezték Vo'Euganeo kisváros 3500 lakosát.
A majdnem 5 millió lakosú tartományban azóta több mint 19 ezer fertőzöttet szűrtek, jelenleg valamivel több mint tizenkilencezer a betegek száma. A halottak száma megközelítette a kétezret.
Olaszországban 32 264-re csökkent az aktív fertőzöttek száma, miközben a gyógyultaké 165 ezer fölé emelkedett. Kórházban valamivel kevesebb mint ötezer beteg van, 287-en intenzív osztályon. Utóbbiak száma márciusban megközelítette a négyezret. A halottak száma az utóbbi egy nap alatt 53-mal emelkedett. A gyógyultakat és halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek mennyisége elérte a 234 998-t. Az új fertőzöttek száma - a halottakat is számolva - egy nap alatt 197-tel emelkedett, ebből 125 esetet Lombardiában szűrtek.
Rómában lezártak egy idős betegeknek fenntartott rehabilitációs intézetet,
miután egy páciens meghalt az új koronavírus-fertőzésben, további 35 személy pedig pozitívnak bizonyult, köztük az egészségügyi személyzet tagjai és a betegek rokonai. Domenico Arcuri járványügyi kormánybiztos egy vasárnapi interjúban elmondta, hogy az utóbbi nyolcvan napban 390 millió szájmaszkot osztottak szét a kórházakban és a lakosság között. Arcuri hangsúlyozta, hogy a járványgörbe folyamatos laposodása nem jelenti a vészhelyzet elmúlását. "Az olasz egészségügy viszont sokkal felkészültebb, mint a járvány terjedésének kezdetekor, amikor tehetetlenül és fegyvertelenül álltunk" - jelentette ki, hozzátéve, hogy jelenleg kétszer annyi intenzív hely áll rendelkezésre mint február végén. Megjegyezte, hogy feladatnak most a tünetmentes pozitívak felkutatása számít. Hétfőtől kísérleti jelleggel négy olasz tartományban indul el az Immuni nevű kontaktkereső mobilalkalmazás, amelyhez eddig 4 millió olasz csatlakozott.