eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a V4+Ausztria csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatón a Várkert Bazárban 2018. június 21-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Morawiecki: Lengyelország győzelemre áll a járvány elleni harcban

A járvány legdrámaibb szakaszában sem kellett betegeket "szelektálni", időseket a lélegeztetőgépekről lekapcsolni, amint ez egyes országokban történt - mondta Mateusz Morawiecki kormányfő.

A politikus az utóbbi évtizedekben Lengyelországot ért legsúlyosabb válságnak nevezte a járványt. Egyúttal megállapította: a társadalmi fegyelemnek, a kormány által elrendelt intézkedéseknek köszönhetően "a lengyelek győzelemre állnak a vírus elleni harcban".

Kiemelte:

Lengyelország több elemzésben is élenjáró, "olyan államként, amely a magányos haláltól mentett meg embereket".

A vírushoz kötődő halálos esetek száma a gazdagabb országokban 15-ször, olykor 30-szor is magasabb - mondta Morawiecki. Rámutatott: Lengyelországban a járványkórházak az előző hetekben legfeljebb 20-30 százalékos kihasználtsággal működtek, jelenleg 90 százalékos szabad kapacitással rendelkeznek.

"Eszünkbe se jutott, hogy szelektáljuk a betegeket, számunkra az emberi méltóság és az élet a legmagasabb érték" - jelentette ki a kormányfő. Jelenleg pedig "már az egészség és a munkahelyek megőrzése szempontjából biztonságosabb irányban tartunk" - értékelt.

A sajtóértekezleten szintén felszólaló Lukasz Szumowski egészségügyi miniszter közölte: Lengyelországban a járvány során egymillió lakosra 28 haláleset jutott, míg egyes nyugat-európai országokban ez a szám öt-hatszázat tesz ki.

"Napok, talán hetek kérdésének" mondta a lengyelországi határnyitást a közép-európai országokkal

Jacek Czaputowicz külügyminiszter kedden, miután észt, lett és litván kollégáival tárgyalt. A miniszter utalt a térség alacsony halálozási rátájára a járvány során. Úgy látta: ez is módosíthat a nemzetközi kapcsolatokon.

"Kapcsolatunk a szomszédainkkal jelenleg fontosabb lehet, mint a távolabbi országokkal" - jelentette ki. Lengyelországnak ezentúl szorosabban kell együttműködnie nemcsak a balti államokkal, hanem Csehországgal, Szlovákiával vagy Németországgal is - vélekedett.

Az egészségügyi tárca adatai szerint Lengyelországban lassul a járvány terjedése. Kedd reggelig több mint 930 ezer vírusteszt alapján összesen 24 271 fertőzést mutattak ki, 11 726-an felgyógyultak, 1081 beteg elhunyt. A legtöbb fertőzést a Sziléziai vajdaságban tartják számon - a bányavidéken május elején járványgóc keletkezett, a vírust több mint 4 ezer bányásznál mutatták ki. A megfertőzött, karanténba helyezett vájárok 95 százaléka tünetmentes.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×