eur:
414.63
usd:
398.22
bux:
79184.68
2024. december 23. hétfő Viktória
Légzőmaszkot viselnek emberek a koronavírus okozta járvány elleni óvintézkedésként egy hongkongi üzlet előtt 2020. január 29-én. A kelet-kínai Vuhan nagyvárosban január elején felismert, tüdőgyulladást okozó új vírus halálos áldozatainak száma 132-re emelkedett Kínában, ahol eddig hatezren fertőződtek meg a ragállyal. A kórokozó a világ több országában megjelent.
Nyitókép: MTI/AP/Vincent Yu

Koronavírus: már több a beteg, mint a SARS-járvány idején

Több mint hatezer ember fertőződött meg biztosan a koronavírussal, és a szakértők már a 2003-as SARS-járványnál súlyosabb következményeket prognosztizálnak. Több ország evakuálásba kezdett, és egyre több szigorítja a Kínából érkezők ellenőrzését.

A koronavírussal kapcsolatos friss híreinket ITT találja.

A CNN legfrissebb összesítése szerint a koronavírus-járványban Kínában 132 ember halt meg, és legalább 5974 fertőződött meg, ezzel meghaladta a számuk a 2003-as halálos SARS-járványét. Világszerte 6056 esetről tudnak, szinte mindenkinél igazolható a kínai kapcsolat. Az ázsiai országban immár mindenhol felbukkant a vírus, az eddig érintetlen Tibertben is, és egy nap alatt 1500-nál több új beteget regisztráltak.

A külföldi országok megkezdték a mentőakcióikat, mint ismert, hét magyar állampolgár is kérte az evakuálását, de egyelőre nincs hír arról, hogy mikor távozhatnak Vuhanból.

Az InfoRádióban Szlávik János, a Dél-pesti Kórház infektológiai osztályvezető főorvosa elmondta: nem szükséges a laborlelet eredménye ahhoz, hogy kizáják a koronavírusos megbetegedést. Ezt, valamint azt is részletesen elmagyarázta, miért nem lehet jelenleg világjárványról beszélni.

Az utasok testhőmérsékletét ellenőrzik egészségügyi dolgozók az Anhuj kínai tartománybeli Fujang egyik vasútállomásán. Fotó: MTI/AP/Chinatopix
Az utasok testhőmérsékletét ellenőrzik egészségügyi dolgozók az Anhuj kínai tartománybeli Fujang egyik vasútállomásán. Fotó: MTI/AP/Chinatopix

Az evakuálást az Egyesült Államok és Japán kezdte. Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatása szerint 240 amerikai hagyta el a várost szerdán kora reggel. A repülőgépet az amerikai kormány bérelte, hogy elhozza diplomatáit a vuhani amerikai konzulátusról, továbbá más amerikai állampolgárokat is hazaszállítson. A charterjárat az alaszkai Anchorage-ban szállt le tankolni, ekkor védőruhába öltözött emberek mentek a fedélzetre. Hamarosan folytatja az útját a gép egy kaliforniai katonai támaszpontra.

Nagy-Britannia is szervezi már az evakuálást, és előre bejelentette, hogy a hazatérő álampllgárokat 14 napra karanténba zárja.

Szerdán már megérkezett Tokióba a Vuhanból evakuált japán állampolgárok első csoportja, 206 ember. A

kimenekítettek közül négy köhögött és lázas volt, őket elkülönítették, és vizsgálják, hogy a gép többi utasa megfertőződött-e.

A japán kormány bérelt repülőgépet küldött Vuhanba, hogy hazaszállítsa állampolgárait, akik közül többen annak a piacnak a közelében laktak, ahonnan a hatóságok szerint a járvány elindult.

Villámkórház egy hét alatt

Eközben viszont

4096 olyan vuhani lakos van, aki éppen külföldön van turistaúton, ám a zárlat miatt egyelőre nem tud visszatérni otthonába.

A kínai hatóságok már karanténba zártak nagyjából hatvanmillió embert, van, ahol teljes városrészeket zártak le. Például Vuhan központjából olyan fényképek láttak napvilágot, ahol széles utcák kihaltak, soksávos utak konganak az ürességtől.

A városban közben egy ezerágyas kórházat építenek, a kínai hatóságok azt ígérik, hogy hétfőre már használható lesz az épület. A CNN emlékeztet, hogy 2003-ban a SARS-járvány idején hat nap alatt építettek fel egy 700 ágyas kórházat Pekingben.

Légzőmaszkokért állnak sorban vásárlók a Csiangszu kínai tartománybeli Nancsingban. Fotó: MTI/AP/Chinatopix
Légzőmaszkokért állnak sorban vásárlók a Csiangszu kínai tartománybeli Nancsingban. Fotó: MTI/AP/Chinatopix

Mindenhonnan érkeznek a bejelentések az óvintézkedésekről, a British Airways brit légitársaság például felfüggesztett minden közvetlenül Kínába induló és onnan érkező légi járatot azután, hogy a londoni kormány figyelmeztette az embereket, csak nagyon szükséges esetben utazzanak Kínába a járvány miatt.

Az Ural Airlines orosz légitársaság bejelentette, hogy felfüggeszti Münchenbe, Párizsba és Rómába induló járatait a koronavírus-járvány miatt. A jekatyerinburgi székhelyű légitársaság járatait hagyományosan a Kínából érkező, nagy létszámú csoportok veszik igénybe. A kínai utazási irodák előszeretettel utaztatnak kínai turistákat oroszországi átszállással Európába.

Magyarországra egy olyan csoport tart, amely Szerbia fővárosából érkezik majd Budapestre egy európai körút részeként. A 29 fős csoportból tizennyolcan Vuhanból, a koronavírus-járvány epicentrumából érkeztek, ezért Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában is átestek egészségügyi ellenőrzésen - a betegség jelei egyiküknél sem jelentkeztek. A turisták, akik egészségügyi állapotát folyamatosan figyelemmel kísérik, várhatóan pénteken érkeznek meg Magyarországra.

Fokozott ellenőrzés

A koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében megkezdte a Kínából hazatérő összes orosz turista kivizsgálását a repülőtereken az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet. Mindenkit kötelezően elkülönítenek, akinél a heveny légúti fertőzés tüneteit észlelik a repülőtéren, vagy a visszatérést követő 14 nap alatt. Minden határátkelőhelyen hődetektoros dupla ellenőrzésnek vetik alá a veszélyeztetett területekről érkezőket.

Heveny légúti fertőzés szimptómáival az elmúlt napok során 139 embert vizsgáltak ki Oroszországban, de koronavírust eddig senkinél sem mutattak ki.

Az utolsó orosz turistacsoportok a várakozások szerint február 4-én térnek majd vissza Kínából.

Észak-Korea szerdán bejelentette, hogy minden, Kínából érkező utast egy hónapra karanténba zárnak. Ennek oka az, hogy a szomszédos Kínában észak-koreaiak ezrei dolgoznak.

Fertőzésgyanús személyt szállít egy védőöltözetet viselő kormányzati alkalmazott egy vuhani kórházba. Fotó: MTI/AP/Chinatopix
Fertőzésgyanús személyt szállít egy védőöltözetet viselő kormányzati alkalmazott egy vuhani kórházba. Fotó: MTI/AP/Chinatopix

Az Egyesült Arab Emírségekben megerősítették az első új koronavírusos megbetegedést egy család számos, Vuhant megjárt tagjánál. A megfertőződött emberek állapota stabil, orvosi megfigyelés alatt állnak.

Az ázsiai országok sorra jelentik be, hogy készültségbe helyezték egészségügyi rendszerüket. Dél-Koreában eddig négy esetet regisztráltak, de felkészültek újabb betegek fogadására. Sátorban fogadják a gyanús eseteket, hogy ne keveredhessenek más betegekkel, mert több szakértő szerint a kórházakban tud leginkább terjedni a fertőzés, és ott alakulhatnak ki a legveszélyesebb szövődmények. Hongkongban és Makaón is a legmagasabbra emelték a készültségi szintet.

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indul a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság Q3-as folyó fizetési mérlege is. Ezt követően Amerikára lesz érdemes figyelni, ugyanis délután a Chicagói Fed-indexe és fogyasztói bizalmi mutatója is publikálásra kerül majd. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés, Európában azonban eséssel indult a nap. A magyar tőzsde jelenleg felültelejsítő, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×