eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Kormányellenes tüntetők követelik a kormány távozását Algírban 2019. november 1-jén. Algériában december 12-én tartanak elnökválasztást.
Nyitókép: MTI/AP/Toufik Doudou

Azért tüntettek Algériában, hogy ne legyen választás

Az algíri tüntetésnek megvan az oka: függetlenséget akarnak és teljesen új politikai rendszert.

Több ezren tüntettek a december 12-re kitűzött algériai elnökválasztás megtartása ellen pénteken a fővárosban, Algírban. A megmozdulás résztvevői azt kiabálták, hogy függetlenséget akarnak és a politikai rendszer átalakítását. Egyes résztvevők "Szabaduljanak meg a diktatúrától" feliratú táblákat emeltek a magasba, míg mások, olyan felhívásokat, hogy szavazzanak nemmel az elnökválasztáson.

Február közepe óta váltak rendszeressé a kormányellenes megmozdulások. Áprilisban a széles körű társadalmi elégedetlenség hatására és a hadsereg nyomására lemondott Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök. A volt államfő két évtizeden át irányította vasmarokkal az országot.

Az észak-afrikai ország lakossága hónapok óta követeli a teljes politikai elit távozását,

egyben a politikai rendszer reformját a választások megtartása előtt. A most pénteki megmozdulás volt az utolsó széleskörű kísérlet arra, hogy tüntetők nyomást gyakoroljanak a hatóságokra az elnökválasztás eltörlésére.

Eredetileg július 4-én tartották volna meg a voksolást, de jelöltek híján azt elhalasztották. A szavazást Ahmed Gaid Száleh vezérkari főnök nyomására újból kiírták, december 12-re.

Száleh egyébként elhatárolódott Buteflikától, többször is támogatásáról biztosította azokat, akik támogatják az előző rendszer korrupt tisztviselőinek felelősségre vonását követelő folyamatot.

A tüntetők ettől függetlenül pénteken Száleh távozását is követelték, valamint Abdel-Kader Benszaláh ügyvezető elnökét is.

Az algériai választási hatóság korábbi közlése szerint

öt jelölt indulhat az államfői tisztségért.

Az elnökjelöltek között van Abdel-Madzsid Tebbun és Ali Benflisz, akik miniszterelnöki tisztséget töltöttek be Buteflika idején. Továbbá Azzeddín Mihubi volt kulturális miniszter, Abdelkader Bengrin turizmusért felelős egykori tárcavezető, illetve Abdelazíz Belajd, a Mosztakbal Mozgalom nevű párt vezetője.

Hírügynökségi jelentések azt sugallják, hogy legalább két jelöltet a hadsereg támogat. Megfigyelők szerint a választás győztese bizonyára szorosan együttműködik majd Szálehhel és a hadsereggel.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Átkokat szórnak az oroszokkal való kiegyezést pedzegető amerikai ukrán képviselőre
Tudósítónktól

Átkokat szórnak az oroszokkal való "kiegyezést" pedzegető amerikai ukrán képviselőre

Az Oroszországnak adott területi engedményeket és Volodimir Zelenszkij elnök eltávolítását követelte az amerikai Kongresszus egyetlen ukrán születésű tagja. Victoria Spartz egyedi nézetei nem túl népszerűek a szülőföldjén. Ő viszont azt mondja: egy brit lap félremagyarázta azt, amit mondott.

Kimenekülne az új német koalíció a menekültválságból

Létrejött a koalíciós megállapodás a német Kereszténydemokrata Unió és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió, valamint a Német Szociáldemokrata Párt között. Az egyezségben számos a bevándorlási politikát érintő szigorítás is szerepel: komolyabb határellenőrzést vezetnének be, kitoloncolásokat is terveznek- mondta el az InfoRádiónak Dócza Edith Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője. A riporter Varga Mónika. Dócza Edith Krisztinát, a Migrációkutató Intézet vezető elemzőjét hallották
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×