A képviselőtestület a szerdai strasbourgi plenáris ülésén fogadta el a korábban megkötött egyezséget, amelyet a tanács már hétfőn jóváhagyott.
A kompromisszumos megoldás értelmében az EU jövő évben 168,7 milliárd euró erejéig vállalhat pénzügyi kötelezettségeket, a tárgyévi tényleges kifizetések összege pedig 153,6 milliárd euró lehet. (Az Európai Bizottság eredeti tervezete 168,3 milliárd euró kötelezettségvállalást és 153,6 milliárd euró tényleges kifizetést irányzott elő.)
Végeredményben mindkét társjogalkotó szerv engedni kényszerült, ugyanis
- a bőkezűbb kiadási keretet támogató parlament 171, illetve 159,1 milliárd eurót szeretett volna elérni,
- a hangsúlyt a takarékosságra helyező tanács viszont 166,8 és 153,1 milliárd eurót.
A kohéziós politikára 58,6 milliárd euró kötelezettségvállalást és 50 milliárd euró kifizetést szánnak 2020-ban, míg a közös agrárpolitikára, a vidékfejlesztésre mintegy 60 milliárd euró kötelezettségvállalás és 58 milliárd euró kifizetés áll majd rendelkezésre.
Az EP rámutatott, hogy a tárgyalások során sikerült félmilliárd euróval növelni a klímavédelemre szánt forrásokat, s több pénz fog jutni a digitalizáció, illetve a fiatalokat célzó különböző programok, például az Erasmus+ és a DiscoverEU finanszírozására is.
Deutsch Tamás fideszes képviselő felszólalásában hangsúlyozta: az EU intézményei közös nyilatkozatban kötelezték magukat, hogy szükség esetén egy pótköltségvetés gyorsított elfogadásával többletforrásokat fognak mozgósítani a regionális fejlesztési támogatásoknál, így a jövőre benyújtott tagországi számlák kifizetésére biztosan elegendő forrás áll majd rendelkezésre a büdzsében.