eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Milos Zeman cseh (b), Áder János magyar (b2), Andrzej Duda lengyel (j2) és Zuzana Caputová szlovák (j) köztársasági elnök a négy visegrádi ország államfőinek csúcstalálkozóján a Prága közelében fekvő Lány kastélyában, a cseh államfők vidéki rezidenciáján 2019. október 2-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Az uniós büdzsé és az érdekérvényesítés a V4-es csúcs fókuszában

Kétnapos visegrádi államfői csúcstalálkozó kezdődött a Prágától nyugatra fekvő Lány kastélyban, a cseh köztársasági elnökök vidéki rezidenciáján.

A tanácskozáson Milos Zeman cseh elnök meghívására Áder János magyar, Andrzej Duda lengyel és Zuzana Caputová szlovák államfő vesz részt a házigazda mellett.

Milos Zeman a három elnököt katonai tiszteletadással fogadta a kastély parkjában. A ceremónia befejezése után az elnökök megkezdték a tárgyalást. A szerdára tervezett két megbeszélés között az államfők együtt ebédelnek.

A cseh rendőrség a kétnapos csúcstalálkozó idejére rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosított Prágában és Lányban. Az elnöki kocsioszlopok áthaladása idején a Prága-Lány közutat minden kereszteződésben rendőrök biztosítják, szerdán és csütörtökön pedig a kastélyt és környékét is lezárják a a nagyközönség előtt.

Az első napi megbeszélés legfőbb témája: a négy visegrádi ország közös érdekeinek érvényesítése az Európai Unióban az új Európai Parlament és Európai Bizottság megalakulása utáni helyzetben.

Az államfők megvitatják

  • az Európai Unió 2021-2027-es költségvetési kereteit,
  • a globális kereskedelmi és vámháborúk következményeit,
  • a visegrádi közlekedési infrastrukturális projektek állását,
  • foglakoznak Nagy-Britannia kiválásával az EU-ból.
  • A visegrádi államfők megemlékeznek a kelet-európai rendszerváltás 30. évfordulójáról is.

A cseh elnöki hivatal közleménye szerint a négy visegrádi államfőhöz csütörtökön Borut Pahor szlovén és Aleksandar Vucic szerb elnök is csatlakozik. Ez az eszmecsere a nyugat-balkáni országok EU-csatlakozásának jövőjére fog összpontosítani.

A kétnapos találkozó eredményeiről az elnökök csütörtök délután sajtóértekezleten számolnak be.

Csehország júliusban Szlovákiától vette át egy évre a V4-es csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) elnöki tisztségét. Prága a cseh elnökség legfőbb céljai között a V4-ek EU- és NATO-beli pozíciójának megerősítését, valamint a nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásának támogatását említette.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×