"Ha nem változtatunk sürgősen életmódunkon, magát az életünket veszélyeztetjük" – jelentette ki az ENSZ-főtitkár New Yorkban, az ENSZ-klímacsúcsának megnyitóján. Antonio Guterres azt mondta: eddig 60 ország, 10 régió, 102 város és 93 konzorcium vállalta, hogy 2050-ig klímasemleges lesz. Hozzátette, az országok vezetőinek kötelessége, hogy tegyenek a környezeti válság ellen.
"A klímavészhelyzet egy olyan verseny, amelyben vesztére állunk, de még megnyerhetjük. A válságot mi okoztuk, és a megoldásnak is tőlünk kell jönnie – húzta alá. – Minden a rendelkezésünkre áll, a mai kibocsátás 77 százalékát helyettesíthetnék más, kevésbé káros technológiával."
A megnyitó másik fő szónoka, Greta Thunberg 16 éves svéd klímavédő volt. Az iskoláslány azt mondta:
a világ vezetői üres szavaikkal ellopták az álmait és a gyermekkorát.
"Emberek szenvednek és meghalnak. A teljes ökoszisztéma összeomlik, a tömeges kihalás szélén állunk. És ti csak a pénzről meg az örökös gazdasági növekedés dajkameséiről tudtok beszélni. Hogy meritek?" – kérdezte Great Thunberg.
A klímacsúcson a magyar államfő is beszédet mondott. Áder János bejelentette, hogy
Magyarország a következő három esztendőben közel 6 millió dollárt fordít a nemzetközi klímafinanszírozásra,
aminek egy részével a Zöld Klímaalapot támogatja a globális felmelegedés elleni küzdelemben.
Áder János hozzátette: Magyarország a jövőben is minden tőle telhetőt megtesz, hogy a közös párizsi cél teljesüljön. Az államfő szerint, ha mindenki hasonlóan cselekszik, akkor van remény. "Magyarország 2030-ig megtízszerezi naperőművi kapacitását, befejezi a szén energetikai hasznosítását, bővíti atomerőművi termelését – ismertette. – A három intézkedés együttes hatása, hogy
a magyarországi áramtermelés több mint 90 százaléka szén-dioxid-mentes lesz."
Áder János Magyarország Virtuális erőmű programját ajánlotta az ENSZ-klímacsúcs résztvevőinek figyelmébe. Kiemelte, a 10 éve indult program lényege és filozófiája szerint
az a legolcsóbb energia, amelyet meg sem termelünk.
"A program keretében eddig több energiát takarítottunk meg, mint ami a magyarországi atomerőmű teljesítményének egy negyede" – fogalmazott a köztársasági elnök.
A magyar államfő az elérhető célok közé sorolta, hogy a magyarországi épületek energiahatékonyságát 2050-re legalább 30 százalékkal javítsák. Ígéretet tett, hogy 2030-ra minden 25 ezer főnél népesebb városunkban a közösségi közlekedésben már csak "E" autóbuszokat fogunk használni. 2050-re pedig, folytatva az erőtelepítési programot, ezen területek mértékét 30 százalékkal növelnénk idehaza.