eur:
408.12
usd:
375.15
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Calais, 2016. október 25.Egy kamion halad el a kikötőbe vezető út mentén épülő négy méter magas fal mellett az észak-franciaországi Calais-ban 2016. október 25-én, a Dzsungelnek nevezett migránstábor felszámolásának második napján. Az egy kilométer hosszú, az út két oldalára tervezett fallal az illegális bevándorlókat akarják megakadályozni abban, hogy a Csatorna-alagúton keresztül Nagy-Britanniába tartó teherautókra felkapaszkodhassanak.  (MTI/EPA/Etienne Laurent)
Nyitókép: MTI/EPA/Etienne Laurent

Élesben tesztelik a brexitet

A teherszállító járműveket az észak-franciaországi kikötővárosban, Calais-nál tesztjelleggel a francia-brit határon a brexit utáni szabályok szerint kell kezelni - jelentette be pénteken Gérald Darmanin francia költségvetési miniszter két hónappal a brit EU-tagság megszűnésének október 31-én esedékes határideje és a határellenőrzés visszaállítása előtt.

"Egy hónapon át úgy csinálunk, mintha már megtörtént volna a brexit. A vállalatok jelentős része számára főpróbát vezetünk be azért, hogy október végére minden készen álljon" - mondta a tárcavezető az RTL francia kereskedelmi rádióban. "Hétszáz új vámőrt vettünk fel, és innovatív technológiával egy okos határt állítottunk fel" - tette hozzá.

Gérald Darmanin az új átkelő-rendszert Michael Gove-val, a brit kormány megállapodás nélküli kilépésre való felkészülésért felelős államtitkárával együtt avatja fel péntek délután.

"A délkelet-franciaországi Grenoble-ban egy Nagy-Britanniába exportáló kisvállalkozó ezentúl mindent bejelenthet az interneten" - mondta példaként az államtitkár.

"Vonalkódok lesznek, és rendszámleolvasók a határon, az áru közvetlenül mehet Nagy-Britanniába. Kivéve, ha ellenőrzést tartunk, mert azt gondoljuk, hogy hamisítókkal vagy hamisítványokkal van dolgunk"

- magyarázta az államtitkár, aki szerint nem lesznek kocsisorok Calais-nál, mert a fuvarozóknak általában nem kell majd megállniuk az ellenőrzéshez.

Gérald Darmanin úgy vélte, hogy a francia vállalkozók többsége felkészült az ellenőrzés bevezetésére.

"Továbbra is kereskedni fogunk Nagy Britanniával, de a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint, úgy, mintha Dél-Afrikával lenne dolgunk a határainkon" - hívta fel a figyelmet. "Dél-Afrikával is kereskedünk, csak éppen több az adminisztrációs munka, mint amikor Belgiummal vagy Spanyolországgal tesszük" - tette hozzá.

A tárca adatai szerint mintegy 100 ezer francia cégnek van kapcsolata Nagy-Britanniával.

Március elejétől május közepéig jelentős fennakadások voltak a kamionforgalomban Calais-nál, miután a várható brexit miatt fizetésemelést és a munkakörülmények javítását követelő vámőrök rendszeres ellenőrzéssel nehezítették a teherautók átjutását a brit oldalra. A kormánnyal történt megállapodást követően a mintegy 17 ezer francia határőr november 1-től nettó 50 eurós (16 550 forint) fizetésemelésben részesül.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×