eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szivárvány jelenik meg egy tüntetőket oszlató rendőrségi vízágyú permetfüggönyében az Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök lemondását követelő tiltakozáson Algírban 2019. március 29-én. A 82 éves államfő március 11-én bejelentette, hogy bizonytalan időre elhalasztja az eredetileg április 18-ra a kitűzött elnökválasztást, valamint az újbóli indulása ellen hetek óta tartó tüntetések hatására a visszalépését is. A választások elhalasztása azt is jelenti, hogy Buteflika hivatalban maradhat 2019 végéig vagy akár még tovább is.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Messzara

Az elnök lemondása után is folytatják a tüntetők

Még ebben a hónapban lemond Algéria elnöke, Abdel-Azíz Buteflika – közölte az ország államfői hivatala. Bár ezzel teljesül az algériai tüntetők legfontosabb követelése, a belpolitikai válság ezzel még nem oldódik meg az észak-afrikai országban.

„Bukjon a rendszer!” - skandálták tüntetők ezrei Algír utcáin pénteken, Algéria története egyik legnagyobb tömegdemonstrációján. Egyes becslések szerint a fővárosban és a vidéki városokban összesen

kétmillióan vonultak utcára az államfő és a kormány leváltását követelve.

A február óta tartó tüntetéssorozat az után robbant ki, hogy az észak-afrikai országot húsz éve irányító 82 éves Abdel-Azíz Buteflika bejelentette: újraindul az elnökválasztáson. Bár az elmúlt hetek megmozdulásai következtében az elnöki hivatal korábban már jelezte: Buteflika mégsem jelölteti magát, az elnökválasztást végül elhalasztották. Ez azonban csak olaj volt a tűzre: az ellenzéki tüntetők hétről hétre egyre nagyobb számban jelentek meg az utcákon, amely végül a múlt heti óriástüntetésben csúcsosodott ki.

Az elnöki hivatal végül vasárnap bejelentette: az államfő még elnöki mandátuma április 28-i lejárta előtt lemond posztjáról. A bejelentést megelőzően újraszervezte kormányát: bár számos miniszterét elbocsátotta, a kulcspozíciókat elfoglaló legbefolyásosabb személyek, például a hadsereg főparancsnoka a helyén maradt. Az államfői közlemény leszögezte: az idős elnök lemondása előtt még a fennálló alkotmányos rendszer és az állami intézmények kontinuitását biztosító jogi intézkedéseket fog tenni.

Az ellenzék napról napra bővülő tábora azonban éppen ezt ellenzi: a fennálló közintézményi hálózatot szerintük sűrűn behálózta a korrupció, és többek között ellenzik a hadsereg a politikára gyakorolt számottevő befolyását is.

Elemzők szerint az idős, és komoly egészségi, mentálhigiénés problémákkal küszködő államfő már jó ideje csak névlegesen irányítja az algériai politikát, a rendszer valódi működtetői az Algériát 1962-es függetlenedése óta irányító kormánypárt és a hadsereg egy befolyásos érdekcsoportja, az úgynevezett le pouvoir, magyarul az Erő tagjai. Szakértők szerint ők kényszerítették az államfőt lemondásra és a fennálló rendszer átörökítésére annak érdekében, hogy megtartsák hatalmi pozícióikat és politikai befolyásukat.

A tüntetők azt követelik: írjanak ki új választásokat,

s az új kormány hajtson végre demokratizáló reformokat és csökkentse a munkanélküliséget, amely a fiatalok körében idén megközelítette a 30 százalékot. Azt üzenték a vasárnap felállított új kormánynak: pénteken újra találkoznak Algír utcáin.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×