eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
A brit EU-tagság megszűnése (Brexit) ellen szervezett tüntetés egyik résztvevője Brüsszelben az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos találkozójának első napján, 2019. március 21-én.
Nyitókép: MTI/AP/Francisco Seco

Már az első hétvégén sokan kértek letelepedési engedélyt

Több mint 50 ezer külföldi EU-állampolgár folyamodott letelepedett státusért a brit hatóságokhoz az új elbírálási rendszer szombati teljes körű indulása óta - közölte a brit belügyminisztérium.

A tárca tájékoztatása szerint már a rendszer próbaüzeme alatt, amely hét hónapig tartott,

230 ezren benyújtották letelepedési folyamodványukat

- ezek közül 210 ezret a hatóságok már elbíráltak -, vagyis eddig több mint 280 ezer külföldi EU-állampolgár igényelte a letelepedett jogi státust.

A brit kormány döntése alapján azok a külföldi EU-polgárok, akik törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában laknak, a brit EU-tagság megszűnése után is maradhatnak az országban, és érvényben maradnak jelenlegi jogosultságaik is, de letelepedett státusért - vagyis meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - kell folyamodniuk a brit belügyminisztériumhoz.

A brit kormány egy hete országos kampányt is indított, arra biztatva a külföldi EU-állampolgárokat, hogy maradjanak Nagy-Britanniában és folyamodjanak a letelepedett státusért.

A kampányfelhívások országszerte hatezer helyszínen láthatók, beleértve az összes brit nagyvárost.

A köztéri óriásplakátokat a rendszer szombati indulása óta figyelemfelkeltő módon összeállított televíziós és rádiós reklámok egészítik ki, és ugyanezek a hirdetések megjelentek a közösségi portálok felületein is.

A kampány első szakasza, amelyre a kormány 3,75 millió fontot (1,4 milliárd forintot) fordított, egy hónapig tart, de a belügyminisztérium tájékoztatása szerint London a következő két évben is tervez hasonló tájékoztató tevékenységeket, biztosítandó, hogy a külföldi EU-állampolgárok pontosan értsék, mi a teendőjük a letelepedett státus megszerzése végett.

A kampány angol nyelven folyik, de online felületeken elérhető lesz a tartalom az Európai Unióban hivatalos összes nyelven.

A rendszer sikeres működése érdekében a belügyminisztérium több mint 1500 fős alkalmazotti gárdát toborzott kifejezetten a folyamodványok elbírálására, és új központot alakított ki a telefonon, e-mailben és online felületeken érkező megkeresések, kérdések feldolgozására.

A kérelmet a legegyszerűbben a külön e célra kifejlesztett mobilalkalmazás - EU Exit ID Document Check App - használatával lehet benyújtani, de akik nem akarják vagy nem tudják ezt az alkalmazást használni, postán is elküldhetik a minisztériumnak útlevelüket vagy egyéb személyazonosító okmányaikat.

Sajid Javid belügyminiszter hétfői tájékoztatásában közölte: az Apple gyártotta mobileszközökön az idei év végéig válik hozzáférhetővé ez az alkalmazás.

A belügyi tárca szerint

a külföldi EU-állampolgároknak legalább 2020. december 31-éig lesz idejük tartós nagy-britanniai letelepedésük engedélyeztetésére,

akár életbe lép a brexit feltételeit tartalmazó - az alsóház által eddig háromszor elutasított - megállapodás, akár nem.

Theresa May brit miniszterelnök már januárban bejelentette, hogy a korábbi tervekkel ellentétben ingyenes lesz a külföldi EU-állampolgárok számára a brexit utáni időre szóló tartós letelepedési engedély kérelmezése, és akik az engedélyezési rendszer próbaüzemeinek időszakban már befizették a díjat, visszakapják pénzüket.

Az eredeti tervek alapján a letelepedési engedélyért folyamodó felnőtteknek 65 font, a 16 évnél fiatalabbaknak 32,50 font eljárási díjat kellett volna fizetniük.

A belügyminisztériumi útmutatás szerint a Nagy-Britanniában élő és maradni kívánó külföldi EU-állampolgároknak csak annyi a feladatuk, hogy igazolják személyazonosságukat és azt, hogy életvitelszerűen Nagy-Britanniában élnek. Emellett be kell jelenteniük, ha korábban elmarasztaló bírósági ítélet született ellenük valamely bűncselekmény miatt.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×