eur:
411.06
usd:
395.16
bux:
79341.72
2024. november 22. péntek Cecília

Brexit: újabb londoni határidő

A brit kormány szerint január végéig a parlament elé kerül a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás, amelyről az eredeti terveknek megfelelően kedden kellett volna szavaznia az alsóháznak.

Theresa May brit miniszterelnök előző este jelentette be, hogy az Európai Unióval elért megállapodást egyelőre nem terjeszti az alsóház elé szavazásra. Ezt azzal indokolta, hogy jóllehet az egyezmény számos kulcsfontosságú pontjának széles körű a támogatottsága, egy elem, az ír-északír határellenőrzés visszaállításának megakadályozását célzó tartalékmegoldás esetében "mélységes aggályok tapasztalhatók", és

ha a szavazást az eredeti terveknek megfelelően kedd este megtartották volna, az egyezményt az alsóház "jelentős többséggel" elutasította volna.

A kormányfő nem jelölt ki új időpontot a szavazásra.

Az alsóház keddi ülésnapján azonban Robin Walker, a brexit-ügyi minisztérium államtitkára kijelentette: a kormány szándéka az, hogy

a megállapodás január 21. előtt a ház elé kerüljön.

A január 21-i határidő eredetileg a brit EU-tagság megszűnéséről intézkedő törvényben szerepel, és arról intézkedik, hogy a kormánynak nyilatkoznia kell a brexit-folyamat további irányáról alkotott elképzeléseiről, ha

  • addig az időpontig nem születik megállapodás az EU-val a brexit feltételrendszeréről, vagy ha
  • a megállapodást a parlament elutasítja, és a januári határidőig nem kerül újabb Brexit-egyezmény a törvényhozás elé.

Kedden a Downing Street szóvivője is jelezte, hogy Theresa May január 21-ig az alsóház elé terjeszti szavazásra a brexit-megállapodást.

Még nem döntöttek a bizalmatlansági indítványról

Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a szavazás elhalasztásáról általa kezdeményezett soron kívüli keddi vitanapon azonban kijelentette: ha Theresa May - aki kedden Hágában és Berlinben tárgyalt a brexit-megállapodás ügyében kialakult nagy-britanniai helyzetről - "néhány meleg, biztató szón kívül" üres kézzel tér haza, akkor azonnal a parlament elé kell terjesztenie szavazásra a brexit-megállapodást.

Corbyn szerint ha a kormányfő ezt nem teszi meg, akkor távoznia kell tisztségéből.

A Munkáspárt vezetője ugyanakkor egyelőre nem kötelezte el magát a kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítvány beterjesztése mellett, jóllehet több kisebb ellenzéki párt is szorgalmazta, hogy a legnagyobb ellenzéki erő vezetőjeként ezt tegye meg. Kijelentette:

a Munkáspártnak természetesen nincs bizalma a konzervatív párti kormányban, de az ennek megfelelő lépéseket "majd a megfelelő időpontban" teszi meg, annak érdekében, hogy valóban meg lehessen szabadulni a jelenlegi kormánytól.

A Konzervatív Párt a tavalyi előrehozott parlamenti választások óta kisebbségben, a legnagyobb észak-írországi britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) frakciójának eseti külső támogatásával kormányoz.

Jóllehet a brexit-megállapodást a DUP is élesen bírálja és elutasítja, a párt vezetése azonban tudatta, hogy bizalmatlansági szavazás esetén felsorakozna a Konzervatív Párt mögött.

Címlapról ajánljuk

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak

Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak

A szektor egésze szempontjából kedvezően változik 2025-ben a biztosítók extraprofitadójának (hivatalos nevén pótadójának) a szabályozása: bár a kulcsok módosításával egyes biztosítók jól, mások rosszabbul járhatnak, ha képes lesz a szektor 150-200 milliárd forinttal növelni állampapír-állományát, akkor ennek 30%-ával, vagyis mintegy 50-60 milliárd forinttal csökkentheti extraprofitadóját. A továbbra is élő másik különadóval, a biztosítási adóval együtt 213 milliárd forintot remél a kormány jövőre a szektortól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×