eur:
414.57
usd:
398.95
bux:
79503.73
2024. december 23. hétfő Viktória
Az interneten felháborodott autósok által néhány hete indított, a gépkocsikban kötelezően tartandó láthatósági sárga mellényről elnevezett sárga mellényesek mozgalmának támogatói tiltakoznak az üzemanyag adójának emelése ellen Lyonban 2018. november 17-én. Franciaországban: mintegy ezer helyen ötvenezren tiltakoztak a civilek által szervezett megmozdulásokon.
Nyitókép: MTI/AP/Laurent Cipriani

A fuvarozók nem csatlakoznak az óriási francia tiltakozásokhoz

Autópálya-lehajtók, üzemanyag-raktárakhoz vezető utak elbarikádozásával folytatódott Franciaországban az üzemanyag adójának emelése ellen hétvégén meghirdetett lakossági tiltakozó mozgalom. A fuvarozók szervezetei ugyanakkor jelezték: nem csatlakoznak a mozgalomhoz.

"A mozgósítás már nem akkora méretű, mint szombaton", amikor is 288 ezren tiltakoztak több mint kétezer helyszínen - közölte Laurent Nunez belügyi államtitkár a CNEws hírtelevízióban.

Vasárnap 46 ezren tiltakoztak, hétfő délelőtt a hatóságok szerint országszerte 358 helyen számoltak össze az utakon 13 ezer tiltakozót.

"Mostantól az olajfinomítókat és az ipari raktárokat fogjuk blokkolni, hogy gazdasági hatást váltsunk ki. Édouard Philippe (miniszterelnök) csak egyik fülével figyelt, de nem hallgatott meg minket" - mondta a tiltakozók stratégiájáról az RMC rádióban Benjamin Cauchy, a dél-franciaországi toulouse-i csoport egyik szervezője.

A pártoktól és szakszervezeti támogatásoktól mentes, spontán módon, a közösségi oldalakon szervezett megmozdulás két nappal ezelőtt kezdődött, hivatalos vezetői nincsenek, napról napra emelkedik ki a tömegből egy-egy tüntető és válik a többiek szóvivőjévé.

A Total olajipari óriás szerint több üzemanyag-raktárukat blokkolják a tüntetők, amelyek "felszabadítását" már elkezdték a rendőrök, de az olajfinomítókat eddig nem érintette a megmozdulás.

Az interneten felháborodott autósok által néhány hete indított, a gépkocsikban kötelezően tartandó láthatósági sárga mellényről elnevezett sárga mellényeseket nem győzte meg vasárnap este Édouard Philippe miniszterelnök, aki a France2 közszolgálati televízió híradójában nem válaszolt közvetlenül a tüntetők követeléseire.

"Halljuk a dühöt, de a szenvedést is, a perspektíva hiányát, azt az érzést, hogy a kormányok régóta nem reagálnak az aggodalmakra, a lecsúszás félelmére,

arra, hogy a lakosság egy része úgy érzi, magára maradt" - ismerte el a kormányfő. Megerősítette, hogy a kormány inkább a munkára rakodó kötelező járulékokat csökkentette októbertől, de a környezetszennyezést továbbra is meg kívánja adóztatni.

"Nem akkor kell irányt váltani, amikor fúj a szél. Az irányt meghatároztuk és tartani fogjuk" - hangsúlyozta a miniszterelnök, és kizárta, hogy a január 1-jén bevezetendő környezetvédelmi adóról a kormány lemond.

A fuvarozók nem kívánnak a sárga mellényesek mozgalmához csatlakozni - jelezte hétfőn Elisabeth Borne közlekedési miniszter, aki a "közlekedés szabadságának" szavatolását kérte a tüntetőktől a France Info hírrádióban.

A tárcavezető elmondta: valamennyi fuvarozói szervezettel egyeztetett, s egyik sem kíván csatlakozni a mozgalomhoz, a sárga mellényesek viszont számos helyen akadályozzák a teherszállító járművek haladását.

Az Európai Fuvarozók Szövetsége közleményben megerősítette, a fuvarozók nem csatlakoznak a sárga mellényesek mozgalmához, de elképzelhető, hogy egyes sofőrök - a munkáltató szándéka ellenére - a barikádokon vannak a teherautójukkal.

Az egész országra kiterjedt és a francia kormány gazdaságpolitikája, valamint Emmanuel Macron államfő elleni elégedetlenség kifejeződésévé vált mozgalommal szemben a kormány elsősorban a szervezetlenség miatti incidenseket hangsúlyozza.

Az egyik útblokádnál egy halálos balesetben szombaton egy 63 éves nő életét vesztette,

országszerte több mint ötszázan megsérültek, közülük 17-en súlyosan. A hétvégi incidensekben 315 embert előállítottak, közülük hétfőn 157-en voltak őrizetben, több helyről rasszista és homofób inzultusokról is érkeztek hírek. Gázolás miatt egy angol autós és egy ausztrál kamionsofőr is őrizetben van.

Jóllehet az országossá duzzadt mozgalomnak nem sikerült eddig az országot megbénítania, a franciák háromnegyede szolidáris a tüntetőkkel, és 62 százalékuk úgy véli, hogy "a vásárlóerőt előnyben kell részesíteni, lassabban kellene az energetikai átmenettel haladni".

Hétfőn két felhívás jelent meg a Facebookon, amely szombaton Párizs elfoglalására kéri a sárga mellényeseket. Az egyiket a szuverenista Talpra Franciaország nevű párt délnyugat-franciaországi vezetője, Frank Buhler, a helyi sárga mellényes mozgalom kezdeményezője tette közzé.

"A következő tömegmegmozdulás november 24-én szombaton lesz Párizsban.

Mindannyiótoknak végig kell menni Párizs valamennyi utcáin, gyalog, lovon vagy autóval. Foglaljátok el az egész várost! November 24-én Párizs blokád alatt, Párizs halott város" - mondta a Facebookra hétfőn feltöltött videóban a szuverenista jobboldali politikus.

Egy másik Facebook-oldal, "Második felvonás. Egész Franciaország Párizsba" elnevezéssel a párizsi Concorde térre szervez tüntetést szombatra. A Párizstól délre található Melun városában élő Eric Drouet állampolgári felhívására már több mint 20 ezren jelezték, hogy ott lesznek és 150 ezren érdeklődnek az esemény iránt.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×