Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 26. szombat Anikó, Anna
Brüsszel, 2018. február 23.Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió nem hivatalos brüsszeli csúcsértekezlete után tartott sajtótájékoztatón 2018. február 23-án. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Előkerült a jogállamiság-kártya más EU-tagállamok esetében is

Nemcsak Magyarország, hanem Lengyelország, Románia és Bulgária is terítékre került a hét elején Brüsszelben. Az Európai Parlament és Bizottság mindegyik kelet-európai állammal szemben megfogalmazott jogállami kritikákat.

Magyarország esetében a Sargentini-jelentés legalább 12 olyan pontot fogalmazott meg, amely alapján arra jutott, hogy Magyarországot a jogállamiságot rendszerszintű problémák fenyegetik, ezért Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint érdemes lesz látni, hogy egy meghallgatás ezekben az ügyekben hogyan fog zajlani. "Jelenleg azonban még csak a megalapozásnál, a bemelegítésnél tartunk, nem igazán van mit értékelni" - mondta Gyévai az InfoRádiónak.

Úgy látja, a lengyelekkel kapcsolatos eljárásokat sem fogják tudni lefolytatni a tavaszi EP-választásokig, ráadásul hamarosan kezdődik a román EU-elnökség időszaka, ami Gyévai Zoltán szerint a napirendre tűzést tekintve lassulást hoz majd, mindenki a választásra koncentrál majd,

az ügyek pedig a "politikai kampány részeként fognak folytatódni".

A jogállamiság ügyében Románia és Bulgária is napirendre került az EP-ben.

"Az Európai Parlament kedden szavazott arról a határozatról, amely kritikákat fogalmaz meg Romániával szemben, a korrupció szintjével nincsenek megelégedve, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban merülnek fel problémák" - mondta Gyévai Zoltán, hozzátéve,

a civil szervezetek működésével és finanszírozásával kapcsolatos új törvényt is érte bírálat.

Romániát azért is elővették, mert korábban elindított sikeres reformfolyamatokat visszafordított, de nincs esély arra, hogy döntés szülessen az országgal szembeni eljárás lezárásáról a Juncker-bizottság mandátumának végéig. Ugyanerre Bulgáriának még - a Bruxinfo főszerkesztője szerint - van esélye.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában szerda este 8 órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Csehország tovább erősíti hadseregének felszereltségét: a védelmi minisztérium két nagyszabású beszerzést is bejelentett. Ezek célja, hogy a cseh hadsereg korszerű és NATO-kompatibilis eszközökkel rendelkezzen, valamint megerősítse légvédelmét a jelenlegi biztonsági kihívásokra válaszul.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

A vártnál gyengébb GDP-növekedés fokozza a költségvetési kockázatokat – figyelmeztet legfrissebb elemzésében a Standard & Poor’s hitelminősítő a kelet-közép-európai országok kapcsán. Ha részletesen megnézzük a hitelminősítő anyagát, akkor a régión belül két országra gondolhattak elsősorban: Romániára, ahol épp súlyos megszorítások terhelik a növekedést és Magyarországra, ahol jelentősen visszavágták növekedési előrejelzésüket. A hírek szerint a kormány már dolgozik az új makropályáján, kérdés, hogy a költségvetéshez hozzá kell-e nyúlni a gyengébb növekedési számok miatt. Az S&P továbbra is arra számít, hogy nem fog teljesülni a kormány megemelt új 4,1%-os idei hiányvárakozása, de a régióban a lengyel, a román és a szlovák deficit is magasabb lehet, mint a magyar.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×