eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Szélsőséges időjárás Németországban

Szélsőségesen meleg és napos, és sok helyen rendkívül száraz volt az időjárás májusban Németországban a szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD) szerdán közölt havi összesítése szerint.

Az átlaghőmérséklet 16 Celsius-fok volt, ami 3,9 fokkal magasabb a májusban megszokottnál. A legtöbb mérőállomáson melegrekordot regisztráltak, holott a hónap hideg idővel kezdődött, az alsó-szászországi Fassbergnél május 2-án mínusz 3,8 Celsius-fokot mértek. A télies időjárást hamar nyári meleg váltotta, az ugyancsak alsó-szászországi Lingennél már május 9-én 30 Celsius-fokot mértek, a hónap végén pedig országos csúcsot, 34,2 fokos hőséget.

A havi csapadékmennyiség országos átlagban négyzetméterenként 50 liter volt, ami 28 százalékkal elmarad a májusban szokásos 71 litertől. Az átlag kiugróan nagy regionális eltéréseket takar, az ország északkeleti részén, például Berlinben szinte egész májusban nem esett, helyenként 5 liternél is kevesebb csapadék hullott négyzetméterenként. A nyugati és déli területeket viszont gyakran sújtották viharok és a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék miatt keletkező villámárvizek.

Így például a Bad Elster-Sohl nevű szászországi településen május 24-én négyzetméterenként 151,8 liter csapadék hullott, a bajorországi Ginolfsban május 10-én fél méter magas réteg keletkezett jégszemekből a községre lecsapó jégesőben, a holland határnál fekvő Viersennél pedig május 16-án a tornádó kategóriába tartozó, óránkénti 181 kilométert meghaladó sebességű szélvihar pusztított.

A napsütéses órák száma 275 volt, ami a májusban szokásos 196 óra nagyjából 140 százaléka. A rendszeres adatfelvétel 1951-es kezdete óta csak négyszer volt hasonlóan napos május Németországban. Főleg az ország északkeleti részén, a Balti-tenger partvidékén volt napos az idő, ott több mint 370 órán át volt napsütés. A legkevésbé napos régió, az ország délnyugati részén fekvő Fekete-erdő és az Allgäu-vidék térsége sem nagyon maradt el a sokévi átlagtól, ott helyenként 180 alatt volt a napsütéses órák száma.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×