eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Irán kemény üzenetet küldött Donald Trumpnak

Irán műszakilag képes magasabb fokon dúsított uránt előállítani, mint amire az atomprogramjáról megkötött nemzetközi szerződés előtt volt képes - idézte az állami televízió hétfőn az Iráni Atomemergia-ügynökség vezetőjét, Ali Akbár Szálehit.

Donald Trump amerikai elnök felszólította az európai országokat, hogy május 12-ig szigorítsanak a 2015-ben megkötött atomalkun, ellenkező esetben nem járul hozzá az Irán elleni szankciók enyhítéséhez.

Szálehi óvta Trumpot ettől az irányvonaltól. "Irán nem blöfföl. Műszakilag teljesen készen állunk magasabb fokon dúsított uránt gyártani, mint az atomalku megkötése előtt. (...) Remélem, hogy Trump észhez tér, és nem mondja fel a szerződést."

A megállapodás szerint, amelynek értelmében 2016-ban feloldották az Irán ellen elrendelt nemzetközi szankciók legnagyobb részét, az Irán által dúsított urán legfeljebb mintegy 3,6 százalékos lehet.

Irán leállította a 20 százalékra dúsított urán gyártását, és az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Németországgal, Kínával és Oroszországgal megkötött atomalku részeként készletei nagy részét átadta.

A 20 százalékos urán dúsítási foka meghaladja a polgári célra használt atomerőművekben használatos fűtőanyagét (5 százalék), de jóval elmarad az atombomba előállításához szükséges 80-90 százalékos dúsítottságtól.

Teherán kizárta annak minden lehetőségét, hogy ballisztikusrakéta-programjáról, 2025 utáni nukleáris tevékenységéről és a Közel-Keleten játszott nemzetközi szerepéről tárgyaljon, amit Donald Trump követel.

Nagy-Britannia, Franciaország és Németország szerint a szerződés a legjobb módszer annak megakadályozására, hogy Teherán atomfegyverre tegyen szert, de felszólították Iránt, hogy korlátozza befolyását a térségben, és fogja vissza rakétaprogramját.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×