Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) képviselői tájékoztatták közös jelentésükről az ENSZ Biztonsági Tanácsát. Az élelmezési helyzet a konfliktus sújtotta országokban egyre romlik, így a humanitárius segélyezés folytatása, amely révén élelemhez és megélhetési támogatáshoz jutnak az ott élők, kulcsfontosságú – áll a dokumentumban.
„Egy harmaddal nőtt azok száma, akik súlyos, válságos helyzetben vannak, és sürgősen humanitárius segítségre szorulnak” - mondta Plantek Lea, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodájának kapcsolattartója.
Európából is bekerült egy ország, Ukrajna a 16 országot vizsgáló jelentésbe, mert 1,2 millió ember éhezik a szomszédban. Ezenkívül afrikai, illetve közel-keleti országok vannak a legrosszabb helyzetben. Ezekben az országokban a legsúlyosabb a helyzet:
- Jemen (17 millió éhező)
- Dél-Szudán (4,8 millió)
- Szíria (6,5 millió)
- Libanon (1,9 millió)
- Közép-Afrikai Köztársaság (1,1 millió)
- Ukrajna (1,2 millió)
- Afganisztán (7,6 millió)
- Szomália (3,1 millió)
„Van egy nemzetközi besorolás, amelyet a FAO is alkalmaz, ez öt fázisát különíti el az éhezésnek. Ezek az országok a 3-as, a 4-es vagy az 5-ös fázisban vannak, ez azt jelenti, hogy az ott élő emberek már a humanitárius segélyek mellett is alultápláltak, kevés élelemhez jutnak” - mondta Plantek Lea.
A jelentés fő megállapítása, hogy
az élelmezési válságok legnagyobb okai jelenleg a fegyveres konfliktusok,
de kisebb részben a természeti csapások, a klímaváltozás is. A konfliktusok súlyosbodása a legfőbb oka annak, hogy évtizedek javuló tendenciája után újra emelkedett az éhezők száma. A 2017-es jelentés szerint
815 millióan küzdenek éhezéssel – köztük 489 milló ember él háborús övezetben –,
míg számuk egy évvel előtte 777 millió volt.
„A válságoknak a megoldása a tartós béke fenntartása lenne, ez megfordítaná a trendet, és csökkenne azok száma, akik nem jutnak elegendő élelemhez a Földön” - mondta a FAO szakembere.