America First és Britain First: csak az ország neve a különbség, látszólag ugyanazzal az üzenettel – az első az amerikai elnök tavalyi választási kampánymottója volt (Amerika az első), az utóbbi pedig egy marginális, EU- és muszlimellenes brit szélsőjobboldali csoport elnevezése.
Donald Trump elnököt most az sodorta egy kisebb diplomáciai válság kellős közepébe, hogy a Twitter mikroblogon megosztotta Jayda Fransen, a Britain First egyik vezetője videóit, amelyeken – legalábbis a felvételek címkézése szerint – muzulmánok által elkövetett erőszak látható.
Az egyiken egy szakállas, muszlim viseletű férfi egy Szűz Mária-szobrot tör össze, egy másikon egy állítólagos muszlim egy mankóval járó szőke fiatalt ver össze – noha nem világos, beállított jelenetről van-e szó –, a harmadikon pedig egy tetőről dobnak le valakit.
Az üzenetek heves reakciókat váltottak ki Nagy-Britanniában, ahol különösen károsnak tartják, hogy egy marginális csoportosulást – Fransen 2014-ben 0,1 százalékot kapott egy brit parlamenti időközi választáson – az amerikai elnök a 43 millió fő által követett Twitter-profilján népszerűsít.
Trump óráról órára a legkülönbözőbb Twitter-üzeneteket teszi közzé – legutóbb a tőzsdétől kezdve Észak-Koreán át a média- és szexuális zaklatási ügyekig bezárólag számos fejleményt kommentált –, és ezek korábban is előidéztek már diplomáciai bonyodalmakat, saját stábjának is fejfájást okozva. Most – szóvivője útján – először Theresa May brit kormányfő utalt rá, hogy Trump helytelenül cselekedett, amikor megosztotta a videófelvételeket.
Ezt az elnök Twitter-üzenetben utasította vissza; szerinte Maynek inkább a nagy-britanniai iszlamista terrorizmusra kellene összpontosítania, nem pedig rá. Amber Rudd brit belügyminiszter csütörtökön a londoni alsóházban is szóvá tette Trump üzeneteit, elhatárolódva a gyűlöletkeltő csoportoktól.
Sadiq Khan, London muszlim polgármestere, aki korábban is azon a véleményen volt, hogy Trumpot nem lenne szabad állami látogatásra meghívni, most az invitálás visszavonására szólította fel Londont. De a Downing Street szerint a meghívás továbbra is áll, már csaknem egy éve - írja a Magyar Idők.