eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Bonyolult hátterű, de többnyire békés a mai ünnepnap

Bonyolult hátterű, de többnyire békés a mai ünnepnap

November negyedik csütörtökje van, ma ünneplik az Egyesült Államokban a Hálaadás Napját, az egyik legjelentősebb ünnepet.

A Hálaadás Napját évszázadok óta ünneplik az amerikaiak. Közszájon forgó története alapján először 1621-ben a mai Massachusetts állam területén köszönték meg Istennek az első telepesek a nehézségek ellenére betakarított bőséges termést, pontosan egy évvel azután, hogy megérkeztek a kontinensre a Mayflower hajóval. Mindezt a történet szerint a helyi wampanoag indiánokat megvendégelve tették, mivel tőlük tanulták meg a növénytermesztést.

Mára azonban egyre többféle kutatás jelent és jelenik meg az első hálaadás ünnepéről. Az MTI összesítése alapján Dan Brooks, a kaliforniai Berkeley egyetem professzora például 2001-ben arról értekezett, hogy az amerikaiak "kulturális és politikai amnéziában" szenvednek, mert elfelejtik, hogy az első bevándorlók lemészárolták az őshonos indiánokat, és ezért "nem jár hálaadás".

Hasonlóan látta tavaly Becky Little történésznő, aki könyvében rámutat, hogy a wampanoag indiánokkal nem hogy együttműködés nem volt, hanem békés együttélés sem, merthogy egy részüket az első telepesek lemészárolták, sőt még a sírjaikat is megrabolták.

Idén Susan Bates, az Amerikai Indián Tanács munkatársa közölt tanulmányt arról, hogy a telepeseket nem a wampanoag indiánok tanították és az első hálaadást sem velük ülték, hanem egy Squanto nevű patuxet indiánnal, aki a segítségükre volt a kukoricatermesztés és a halászat fortélyaiban, és közreműködött a békekötésben is a wampanoagokkal.

Akárhogyan is, az amerikai nemzeti emlékezet többnyire békességes eseményként őrzi a küszködő első bevándorlók hálaadó ünnepségét. Az első amerikai elnök, George Washington ugyan már 1789-ben ünnepnapnak mondta ki a Hálaadás Napját, nemzeti ünneppé csak jóval később, 1863-ban, Abraham Lincoln elnök emelte.

A Hálaadás napja 1941-óta törvény szerint is országos nemzeti ünnep, amelyet etnikai hovatartozásától vagy vallási felekezetétől függetlenül minden amerikai egyformán ünnepel, így ma is több mint 300 millióan ülnek családjukkal asztalhoz, hogy hálát adjanak az elmúlt esztendő áldásaiért. A hagyományos menü az áfonyás pulykasült krumplipürével, amit sütőtöktorta kísér.

Donald Trump amerikai elnök – elődje tavalyi gesztusához hasonlóan – kedden a Fehér Ház Rózsakertjében ünnepélyesen megkegyelmezett az elnöki vacsorához nevelt két termetes pulykának és minden amerikainak boldog hálaadást kívánt.

Az ünnepet – néhány évtizede – az államokban a karácsonyi bevásárlási szezon kezdetének nevezett fekete péntek követi, mikor átlagon felüli kedvezményekkel várják vásárlóikat a boltok. E kezdeményezést néhány éve már Magyarországon is több üzlet átvette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×