A Reuters hírügynökség értékelése szerint ez a legutóbbi jele annak, hogy Mugabe elvesztette minden hatalmát miután a hadsereg a héten átvette az irányítást az országban.
A lap jelentése szerint a ZANU-PF összes tartományi szervezete ülést tartott pénteken, és felszólították az elnök feleségét, Grace Mugabét, hogy mondjon le tisztségéről a pártban.
Korábban a kormánypárt magas rangú forrásai azt mondták, ha Mugabe nem hajlandó távozni a hatalomból, akkor alkotmányos vádemelést kezdeményeznek ellene.
Megfigyelők szerint Mugabe ugyan ragaszkodik a hatalomhoz, de egyre több a lemondását követelő hang. Morgan Tsvangirai ellenzéki vezető csütörtökön követelte távozását az elnöki tisztségből. A Mozgalom a Demokratikus Változásokért (MDC) párt vezetője, volt miniszterelnök kijelentette: "a nép érdekében Robert Mugabénak le kell mondani és azonnal távoznia kell tisztségéből". Az újságíróknak felolvasott közleményében Tsvangirai "Robert Mugabe úrnak" és nem elnöknek nevezte a dél-afrikai országot 37 éven át irányító 93 éves politikust - mutatott rá a Reuters brit hírügynökség.
Ugyanakkor az elnök a katonai hatalomátvétel óta első nyilvános szerepléseként beszédet mondott pénteken egy egyetemi diplomaosztó ünnepségen a fővárosban. A rendezvény lehetőséget teremtett az elnöknek arra, hogy még mindig a hatalom birtokosaként láttassa magát - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.
A zimbabwei hadsereg szerdán közölte, hogy átvette az ország irányítását Robert Mugabe elnök kormányától. A puccsot azzal indokolták, hogy az elnök körében lévő, az ország gazdasági és társadalmi nehézségeit okozó "bűnözők" ellen léptek fel.
A hadsereg igyekszik tiszteletet mutatni a 93 éves vezető, a világ legidősebb államfője iránt azzal, hogy a nyilvánosság előtt elnöknek és a hadsereg főparancsnokának nevezi. Pénteken azonban őrizetbe vették Mugabe és felesége környezetének több tagját. A Herald ezzel kapcsolatban azt írta, hogy a hadsereg jelentős haladást ért el abban, hogy "megtisztítsa Robert Mugabe államfő környezetét a bűnözőktől". A lap közölt egy fotót, amelyen Mugabe látható egy tárgyaláson a hadsereg vezérkari főnökével és két dél-afrikai miniszterrel.
Közben hazatért Zimbabwéba Emmerson Mnangagwa alelnök, akinek november 6-i menesztése a katonai hatalomátvételt kiváltotta. Egy, a leváltott alelnökhöz közel álló és a hadsereggel is kapcsolatban álló forrás azt mondta, hogy Mnangagwa csütörtök óta az országban tartózkodik.