Phenjan egyik külső kerületéből keleti irányba lőtték föl az újabb észak-koreai ballisztikus rakétát, amely így átrepült Japán második legnagyobb szigete, Hokkaido felett, majd a Csendes-óceánba csapódott. A dél-koreai katonai források szerint körülbelül 3700 kilométeres hatótávolságú rakétáról van szó, amely mintegy 770 kilométeres magasságban repült.
Néhány héten belül ez már a második észak-koreai rakéta, amely Japán felett repült el, a szigetország kormánya ezúttal sem késlekedett és azonnal határozottan elítélte a rakétatesztet. Abe Shinzo japán miniszterelnök teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a kilövést, amely – mint mondta – a nemzetközi közösség békés megoldást szorgalmazó erős és együttes akarata ellen hat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának etióp soros elnöke bejelentette, hogy ma rendkívüli ülést tart a testület a történtek miatt. Rex Tillerson, az amerikai diplomácia irányítója közleményben kínai és orosz szankciókat sürgetett, mint írta: "Kína szállítja a fűtőolaj nagy részét Észak-Koreának, míg Oroszország a legnagyobb foglalkoztatója az észak-koreai munkaerőnek". James Mattis amerikai védelmi miniszter úgy fogalmazott, hogy az észak-koreai rakéta "japánok millióit rémítette meg és késztette arra, hogy fedezékbe vonuljanak".
Legutóbb a hét elején szavazott meg újabb szankciókat Észak-Korea ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsa, válaszul Phenjan szeptember 3-án végrehajtott kísérleti hidrogénbomba-robbantására. E szankciók megtiltották az észak-koreai textilexportot és felső határt szabtak a nyersolajimportnak.
Minderre Phenjan csütörtökön azzal fenyegetőzött, hogy nukleáris fegyvereivel "elsüllyeszti" Japánt, valamint "hamuba és sötétségbe" borítja az Egyesült Államokat, mert támogatták a kommunista országot szankcionáló határozatot.