eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Szakértői vélemény az észak-koreai feszültségről

Szakértői vélemény az észak-koreai feszültségről

Az amerikai elnök a japán kormányfővel egyeztetett az észak-koreai feszültségről, miközben Kim Dzsong Un-nal ismertették a Guam szigetén található amerikai támaszpont elleni támadás terveit.

Telefonon egyeztetett Donald Trump amerikai elnök és Abe Sindzó japán kormányfő az észak-koreai rakétakísérletek nyomán kialakult feszültségről, majd arra jutottak, hogy elsődleges céljuk egy újabb észak-koreai rakéta kilövésének megakadályozása.

Eközben James Mattis amerikai védelmi miniszter és Rex Tillerson, az amerikai diplomácia vezetője közös, a The Wall Street Journal-ban közzétett véleménycikkben húzta alá, hogy az Egyesült Államoknak "nem áll érdekében a rendszerváltozás vagy Korea felgyorsított újraegyesítése" és Washington "nem keres semmiféle ürügyet arra, hogy csapatokat állomásoztasson a demilitarizált övezettől északra".

Az észak-koreai állam hírügynöksége közölte, hogy tájékoztatták Kim Dzsong Un phenjani vezetőt a Guam szigetén található amerikai katonai bázis elleni rakétatámadásra kidolgozott tervekről. E rakéták kilövésük esetén áthaladnának Japán dél-nyugati része felett is, ám a phenjani rezsim vezetője a híradás alapján még egy ideig figyelemmel kíséri az Egyesült Államok cselekedeteit, mielőtt döntést hozna a támadásról.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint egyértelmű, hogy az Egyesült Államok nem kíván háborúba bocsátkozni a Koreai-félszigeten.

"Egy sajátos húzd meg-ereszd meg játékot láthatunk, amikor kicsit le is vannak osztva a szerepek, hogy ki az, aki inkább belemenősebb, és ki az, aki inkább a tárgyalásos megoldás felé akarja terelni a dolgokat. Az észak-koreai reakció is azt mutatja, hogy nem feltétlenül kívánnak ők sem rakétával válaszolni ezekre a felvetésekre, úgyhogy úgy gondolom, hogy csak a szokásos játékot láthatjuk - keménykedünk, keménykedünk, aztán mindenki rájön, hogy eredményesebb lenne inkább tárgyalni, és valamifajta megoldást kitalálnak a végén" - mondta a rádióban a szakértő.

Kína három hét múlva az ENSZ-szankciók miatt teljesen leállítja a vas, az ólom és a szén impotrját Észak-Koreából, ám ez Csoma Mózes, az ELTE koreai tanszékének vezetője szerint nem fogja visszavetni Phenjan rakétaprogramját.

"Ezeket a büntetőintézkedéseket meglehetősen könnyű kijátszani. Nyilván Kína a helyzete miatt kénytelen demonsrtálni a világ felé, hogy ő elkötelezett a büntetőintézkedések, illetve Észak-Korea megrendszabályozása mellett, ugyanakkor

amennyiben ténylegesen is megvalósítják ezeket a lépéseket, azok Kínai cégeket is érzékenyen érintenek".

A dél-koreai elnök legutóbbi nyilatkozatában leszögezte, hogy nem lehet katonai akció a Koreai-félszigeten Szöul beleegyezése nélkül, ugyanakkor a dél-koreai vezetés mindent el fog követni, hogy megakadályozzon egy háborút.

Az Európai Unió részéről Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott óva intette Észak-Koreát az újabb provokációktól, amelyek Brüsszel szerint csak tovább fokoznák a feszültséget a térségben és a világban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×