A szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra készített program elfogadására összehívott rendkívüli kongresszuson hangsúlyozta, hogy a CDU/CSU a szociáldemokratákkal ellentétben nem mondja meg az embereknek, hogy mire készül, így "zsákbamacskát" kap, aki Merkelre szavaz.
A kancellári hivatal és a CDU/CSU rendszerszerűen megtagadja a vitát Németország jövőjéről, tudatosan arra törekszik, hogy minél kevesebben menjenek el szavazni, mert az alacsony részvételi arány nekik kedvez.
Ezt "berlini körökben aszimmetrikus demobilizációnak" - az ellenfél szavazótáborának távolmaradására irányuló törekvésnek - nevezik, holott valójában "merénylet a demokrácia ellen" - mondta az SPD vezetője.
Hozzátette, hogy "új problémái" vannak a határokon átívelő együttműködést folytató demokratikus, felvilágosult és toleráns Európának, amelyért a CDU egykori elnöke, Helmut Kohl néhai kancellár küzdött, mert EU-n belüli kormányok, például az
Orbán Viktor vezette magyar kormány és a lengyel kormány megkérdőjelezi a toleranciát és a világ iránti nyitottságot.
Azonban a CDU/CSU számára nem fontos az európai értékek védelme - emelte ki Martin Schulz. Mint mondta, az Európai Parlament elnökeként számtalanszor szóvá tette az alapértékeket veszélyeztető fejleményeket az Európai Tanács ülésein, és soha nem kapott támogatást Angela Merkeltől.
Éppen ellenkezőleg történt, a CDU testvérpártja, a bajor CSU "díszvendégként" fogadta Orbán Viktort, aki mindenki másnál jobban támadta a német menekültpolitikát - mondta a szociáldemokrata kancellárjelölt, aláhúzva, hogy aki Merkelre szavaz, végül a CSU elnökét, Horst Seehofert kapja.
Emmanuel Macron francia államfő még csak két hónapja van hivatalban, de máris világossá tette, hogy "Európa nem szupermarket, ahol mindenki megkapja, amit akar", hanem vannak közös értékek, amelyeket mindenkinek tiszteletben kell tartania. A CDU/CSU viszont 12 éve folyamatosan kormányon van, és végig "hallgatott" minderről - mondta Martin Schulz.
Kiemelte, hogy Angela Merkel homályos megjegyzései helyett
világosan ki kell jelenteni, hogy Donald Trump amerikai elnökre nem lehet számítani.
Ezért is az EU "újraalapítására", egységes és nyitott Európára van szükség, amely nem a CDU/CSU által képviselt "piackonform demokráciára" épül, hanem az emberi méltóságot helyezi a középpontba.
Ezzel összefüggésben hangsúlyozta: elfogadhatatlan az a hozzáállás, amely a közösség támogatására, köztük az uniós agrártámogatásokra azt mondja, hogy "igen, kérem", a szolidaritásra pedig azt, hogy "nem, köszönöm". Arról is beszélt, hogy sürgősen be kell vezetni a bevándorlás egységes, uniós szintű jogi szabályozását, hogy a "reménytelenség és a tömeges halál rendszerét a remény és az Európába való bejutás méltányos, fair rendszere váltsa fel".
Az SPD programjáról szólva kiemelte, hogy a világ villámgyors és "korszakos átalakulása" közepette három nagy ügyre kell összpontosítani. Az EU reformja mellett gondoskodni kell arról, hogy a digitális átalakulás, a technológiai és gazdasági innováció "társadalmi haladást" eredményezzen, és stabilitást és békét kell teremteni a világban.
Az utóbbi üggyel kapcsolatban elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a Bundeswehrt - a német hadsereget - ugyan meg kell erősíteni, de el kell kerülni a "felfegyverkezés spirálját" és tudomásul kell venni, hogy "több fegyver nem jelent nagyobb békét".
A németországi belső viszonyokkal kapcsolatban a többi között elmondta, hogy csökkenteni kell az alacsony és a közepes jövedelmű rétegek terheit, támogatni kell a legtöbb munkahelyet teremtő kis- és közepes méretű vállalatokat, ingyenessé kell tenni a gyermekellátást és az oktatást a bölcsődétől a felsőoktatásig, és nagymértékben növelni kell az infrastruktúra fejlesztését, valamint a kutatás-fejlesztési tevékenység ösztönzését célzó állami beruházásokat.
Az egyetemi ösztöndíjak rendszerétől a nyugdíjrendszerig egy sor területen reformra van szükség, amelyek során rendre a szociáldemokrata alapértékeket, a szabadságot, a társadalmi igazságosságot és a szolidaritást kell szem előtt tartani. Gondoskodni kell arról, hogy az előrejutást "ne a származás vagy a lakóhely, hanem a teljesítmény határozza meg", és el kell fogadni, hogy a sokszínűség érték, nem pedig teher - mondta Martin Schulz.
A közbiztonságról és a terror elleni küzdelemről kiemelte, hogy a biztonság alapvető szociáldemokrata érték, a biztonsági szervek létszámának és képességeinek fejlesztését vállaló SPD a záloga annak, hogy ne "luxus" legyen.
A családpolitikával kapcsolatban leszögezte: a család egymás iránt felelősséget vállaló emberek közössége, ezért az SPD csak akkor vállal kormányzati felelősséget, ha megnyitják a házasság intézményét az azonos nemű párok előtt.
A CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) pártról azt mondta: a széles körben neonáciként számon tartott Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) "light" verziójáról van szó, az SPD támogatóinak azért kell küzdeniük, hogy egy ilyen párt ne jusson be a Bundestagba.
Gerhard Schröder volt kancellár arról beszélt, hogy meg lehet fordítani a közhangulatot, de ehhez "feltétlenül akarni kell a demokratikus legitimációval rendelkező hatalmat".
A választást meg lehet nyerni, "még nem dőlt el semmi" - húzta alá a CDU/CSU mögött 15 százalékponttal lemaradva 24 százalékon álló SPD politikusa.
A Bundestag-választást 13 hét múlva, szeptember 24-én tartják.