eur:
406.55
usd:
384
bux:
79253.01
2024. november 18. hétfő Jenő

Az amerikai kormány fellebbezett

Az amerikai kormány benyújtotta fellebbezését a szövetségi legfelsőbb bírósághoz a beutazást átmenetileg korlátozó, de felfüggesztett elnöki rendelet miatt.

Meglehetősen szokatlan időpontban, csütörtökön éjjel nyújtotta be a fellebbezést az amerikai kormány az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bírósághoz.

A kormány nevében eljáró igazságügyi minisztérium azt kéri a kilenc bírótól, hogy vizsgálja meg a rendelet jogszerűségét, s léptesse érvénybe azt az elnöki rendeletet, amely átmenetileg felfüggesztette volna a beutazást hat országból. A rendeletet ugyanis - miután keresetet nyújtottak be ellene - az Egyesült Államokban lévő kilenc területi szövetségi fellebbviteli bíróság egyike - a richmondi székhelyű bíróság - felfüggesztette. A szövetségi fellebbviteli bíróság két alacsonyabb szintű bíróság döntését együttesen tárgyalta, s diszkriminatívnak ítélve a rendeletet, az egész országra érvényesen függesztette fel a végrehajtását.

Donald Trump nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva először január végén terjesztette elő elnöki rendeletét, amely hét, muszlim többségű országból átmeneti időre - a szigorúbb új ellenőrzési módszerek kidolgozásáig - felfüggesztette volna a beutazást az Egyesült Államokba, valamint 120 napra felfüggesztette volna a bevándorlási kérelmek elbírálását is. Ugyanakkor előnyben részesítette volna a háborús vidékekről menekülő keresztényeket.

Az első rendeletet azonnal megtámadták - az északnyugati Washington államban -, és ekkor a Fehér Ház visszavonta, majd új, módosított tartalmú rendeletet hozott nyilvánosságra. Ebből törölte a keresztényeket érintő pozitív elbírálást, és a hét országot érintő átmeneti tilalmi listáról törölte Irakot.

A múlt héten azonban a richmondi szövetségi fellebbviteli bíróság az új rendeletet is diszkriminatívnak ítélte és felfüggesztette. A Fehér Ház már akkor jelezte: a legfelsőbb bírósághoz fordul.

Címlapról ajánljuk
A megalakulás küszöbén az új osztrák kormány, de nem élvezi a szavazók bizalmát

A megalakulás küszöbén az új osztrák kormány, de nem élvezi a szavazók bizalmát

Eldőlt, hogy Ausztriának az ország háború utáni történetében először három párból álló kormánya lesz. A szeptember 30-i parlamenti választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt egyedül nem tudott kormányt alakítani, így Karl Nehammer néppárti kancellár az Osztrák Szociáldemokrata Párttal és a NEOS-szal hívhat életre új koalíciót.

Hegedűs Éva: a tőzsdére készül a Gránit Bank, de marad a digitális üzleti modell

Mi kifejezetten a digitális üzleti modellben hiszünk és bízunk, és az elkövetkező 15 év a generatív és agentic AI-ról fog szólni – mondta Hegedűs Éva, a Gránit Bank társalapítója, elnök-vezérigazgatója, az év üzletembere, aki beszélt a Gránit Guru bevezetéséről, a hitelezés helyreállásáról és az innováció szükségességéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×