eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Trump elengedné Flynnt

Trump elengedné Flynnt

Donald Trump amerikai elnök azt kérte az FBI igazgatójától, James Comey-tól, hogy állítsa le a volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn ellen zajló vizsgálatot - jelentette kedden a The New York Times című amerikai napilap.

Egy feljegyzés szerint, amelyet a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) azóta leváltott vezetője a Trump elnökkel februárban tartott találkozója után készített, az elnök azt mondta neki, reméli, hogy "el tudja engedni" ezt az ügyet. "Remélem, látja már világosan, hogyan tudja elengedni ezt, elengedni Flynnt" - mondta Trump a feljegyzés szerint. "Ő jó emberünk. Remélem, el tudja ezt engedni."

Egy, a helyzetet ismerő, neve elhallgatását kérő forrás szerint James Comey a feljegyzést közvetlenül azután készítette, hogy Donald Trumppal vacsorázott a Fehér Házban, egy nappal azután, hogy Flynn az oroszokhoz fűződő kapcsolatai miatt lemondott kevesebb mint egy hónapja betöltött posztjáról. Feljegyzése "annak az aktának a része, amelyet azért nyitott, hogy dokumentálja azokat a felfogása szerint nem helyénvaló lépéseket, amelyekkel az elnök befolyásolni akart egy folyamatban lévő vizsgálatot" - írta a The New York Times.

Az FBI nem kommentálta a lap értesülését. A Fehér Ház ugyanakkor cáfolt, azt állítva, hogy az nem egy "hiteles vagy pontos leírása" az elhangzottaknak. Nyilatkozatában az elnök hivatala azt írta, hogy bár Trump "többször is kifejezte azt a véleményét, miszerint Flynn tábornok egy derék ember", "soha sem kérte Comey-tól vagy bárki mástól semmilyen vizsgálat lezárását, beleértve bármilyen, Flynn tábornokot érintő vizsgálatot".

Egy héten belül ez a harmadik, a Fehér Házat kínosan érintő fejlemény, nem sokkal Comey leváltása és mindössze egy nappal azután, hogy kiderült, az elnök az Iszlám Állam merényletterveire vonatkozó érzékeny nemzetbiztonsági értesüléseket osztott meg Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel az Ovális Irodában folytatott tárgyalásukon.

Az FBI igazgatóját - aki személyesen felügyelte a Trump kampánystábja és Oroszország közötti esetleges együttműködés ügyében zajló vizsgálatot - Trump elnök a múlt héten váratlanul elbocsátotta posztjáról, és a lépés okát a kormány tagjai a Hillary Clinton e-mailjei ügyében folytatott vizsgálat során elkövetett sorozatos hibákkal magyarázták.

Jason Chaffetz, az amerikai képviselőház egyik legbefolyásosabb bizottságának, az ellenőrző bizottságnak a republikánus párti elnöke kedden kijelentette, hogy be fog kérni minden feljegyzést, amelyet James Comey a Donald Trump elnökkel folytatott találkozóiról készített.

Az ellenőrző bizottság legmagasabb rangú, demokrata párti tagja, Elijah Cummings pedig azt mondta: "úgy tűnik, ez egy tankönyvi példája az igazságszolgáltatás akadályozásának".

Chuck Shumer, a szenátusi demokraták vezetője - aki napok óta független bizottság felállítását követeli a tavalyi amerikai elnökválasztási folyamatba történt állítólagos orosz beavatkozás kivizsgálására - a The New York Times leleplezése kapcsán úgy nyilatkozott, hogy "a világ szeme rajtunk van", "az ország példátlan megpróbáltatásokat él át". A szenátusban elmondott rövid és komor felszólalásában Shumer azt mondta, hogy "megdöbbentette" őt a Trump Comey-hoz intézett kéréséről szóló sajtójelentés.

A republikánus pártiak nem ítélték meg ilyen szigorúan az ügyet, bár John McCain, a szenátus fegyveres szolgálatokkal foglalkozó bizottságának elnöke azt mondta: a Trump elnök és Oroszország kapcsolatáról szóló jelentések "nagyon nyugtalanítók", és oda vezethetnek, hogy az Egyesült Államokkal szövetségesei kevésbé lesznek hajlandók megosztani a hírszerzési információkat. Mitch McConnell, a szenátus republikánus párti többségének vezetője csak annyit mondott: "Nem bánnám, ha a Fehér Ház kevesebb probléma forrása volna."

Michael Flynn, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója február 13-án mondott le, beismerve, hogy Mike Pence alelnököt és a kormány más tagjait "hiányosan tájékoztatta" a washingtoni orosz nagykövettel, Szergej Kiszljakkal folytatott december 29-ei tárgyalásairól. Távozására alig néhány órával azután került sor, hogy a sajtó kiderítette, az igazságügyi minisztérium már hetekkel korábban figyelmeztette a Fehér Házat, hogy Flynn zsarolható lehet az orosz nagykövettel fenntartott kapcsolatai miatt.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×