eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Csehország és Németország közösen segít a menekülteknek

A cseh és a német kormány megállapodott, hogy közösen nyújt segítséget a jordániai menekülteknek. A menekülni készülők életkörülményeinek javításától azt remélik, hogy megváltoztatják az Európába vándorlási szándékukat.

Az együttműködésről Vladimír Špidla, Bohuslav Sobotka miniszterelnök tanácsadója és Michael Roth német külügyminiszter-helyettes állapodott meg Prágában. Véleményük szerint az európai államok közel-keleti térségben tanúsított együttműködése az egyik lehetséges megoldása a migránsválságnak.

„Nem a menekültekkel kell hadakoznunk, hanem annak okát kell megszüntetnünk, amiért menekülni kényszerülnek”

– mondta Michael Roth, hozzátéve, hogy a legnagyobb menekültáradattal jelenleg nem az Európai Uniónak kell megküzdenie, hanem Jordániának, Libanonnak és Törökországnak. Véleménye szerint az Európai Unió feladata az, hogy stabilizálja a helyzetet ezekben az országokban.

Vladimír Špidla elmondta, közös jordániai projektről egyeztek meg a németekkel, melynek kidolgozásához azonnal hozzá is látnak. Mindenekelőtt javítani kívánják az életkörülményeket néhány, az ENSZ menekültügyi főbiztossága által felügyelt menekülttáborban. A cseh miniszterelnök tanácsadója szerint Jordánia olyan ország, ahol értelmet nyer a közös segítségnyújtás. A projektre a szíriai válság rendezésének részeként tekint, mivel mind Csehországnak, mind Németországnak jó tapasztalatai vannak Jordániával kapcsolatban.

A segítségnyújtásról szóló együttműködés részleteit egy memorandumban rögzítették a felek. Megegyeztek abban, hogy kormányaik együttműködnek a már befogadott menekültek integrálásának terén. A memorandum szövege kitér arra is, hogy Prága és Berlin nagy hangsúlyt fektet az Európai Unió külső határainak védelmére. Leszögezték továbbá, hogy a migránsoknak be kell tartaniuk az őket befogadó ország törvényeit, és tiszteletben kell tartaniuk a közös európai értékeket.

Mindemellett azt is elismerik, hogy a migránskérdést illetően van némi nézeteltérés Csehország és Németország között, a rögzített megállapodás azonban nem szabja feltételül, hogy mindenben egyetértsenek a felek. Prága például ellenzi a migránsok kvótarendszer szerinti elosztását az unió tagállamai között. Michael Roth azonban hangsúlyozta, azokra a területekre kívánnak összpontosítani, amelyekkel kapcsolatban egyetértés van közöttük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×