eur:
413.52
usd:
402.95
bux:
81792.22
2025. január 10. péntek Melánia

Trump elkezdte kiszorítani a lobbistákat

Donald Trump megválasztott amerikai elnök megtiltotta, hogy lobbisták pénzadományokkal járuljanak hozzá a beiktatási ünnepség költségeihez.

A január 20-án esedékes washingtoni beiktatási ünnepség szervezésére külön bizottság alakult - ez valamennyi elnöki beiktatáskor így van -, ám Trump saját csapata szintén megkezdte az előkészületeket, mégpedig adományok gyűjtésével.

Donald Trump tartja magát választási ígéretéhez, miszerint "lecsapolja a washingtoni mocsarat", vagyis etikai normákat szab a kormányzat munkájában, és kiszorítja a politikai döntéseket befolyásolni próbáló lobbistákat. Ennek megfelelően csütörtökön döntést hozott, hogy korlátozza a beiktatási ünnepségekre felajánlható adományok összegét. A vállalatok egymillió dollárnál nagyobb adománnyal nem járulhatnak hozzá az ünnepség költségeihez, regisztrált lobbisták egyáltalán nem adhatnak pénzt. Az egyéni adományokat a megválasztott elnök ugyanakkor nem korlátozta.

Az előkészületek részleteiről nevük elhallgatását kérő Trump-munkatársak számoltak be a sajtónak, miközben Donald Trump és családja a floridai villájában ünnepelte a hálaadást.

Trump - mint Twitter-üzenetében jelezte - az ünnepnap ellenére is tevékeny volt: egy légkondicionáló berendezéseket gyártó indianai céggel tárgyalt, hogy elejét vegye a vállalat Mexikóba településének. "Keményen dolgozom még hálaadás napján is, megpróbálom elérni, hogy a Carrier A.C. társaság az Egyesült Államokban maradjon. Van haladás. Nemsokára tudni fogják" - írta Trump. Az indianai vállalat, amely 1400 munkahelyet telepítene Mexikóba, az amerikai sajtónak megerősítette az egyeztetés tényét.

Az ünnepnapon jelentek meg azok a sajtóhírek is, miszerint a milliárdos befektetési szakember, Wilbur Ross lehet a Trump-adminisztráció kereskedelmi minisztere. Ennek hivatalos bejelentése azonban még nem történt meg.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Megkongatták a vészharangot: alávág a klímacéloknak a túl sok napelem miatti negatív áramár

Megkongatták a vészharangot: alávág a klímacéloknak a túl sok napelem miatti negatív áramár

A túl gyorsan növekvő nap- és szélerőművi kapacitások drasztikusan megnövelték a negatív áras órák darabszámát Európában, ami alávág a további megújuló energiás kapacitások telepítésének, és végső soron a 2030-as klímavédelmi célok teljesíthetőségének is – mutatnak rá az Aurora Energy elemzői a Bloomberg összefoglalója szerint. Emiatt az Apxo Holding szakértője azt vetette fel: a megújuló energiás támogatási rendszerek átalakítására is szükség lehet, hogy például ne érje meg akkor is termelni az áramot a naperőműveknek, amikor negatív a nagykereskedelmi áramár. A megszaporodó negatív áras órák miatt drasztikusan romló naperőművi megtérülési kérdésekről, és a támogatási politikák átalakításának lehetőségeiről a Portfolio átfogó elemzést írt az ősszel, hasonló következtetést felvetve, év végi összefoglalónkban pedig arra mutattunk rá, hogy megfelelő méretű energiatároló kapacitások kiépüléséig a negatív áras órák darabszáma várhatóan csak tovább fog nőni, ami a naperőművi telípítési hajlandóságra is rányomhatja a bélyegét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×