„Ez kapcsolatteremtő telefonbeszélgetés lehetett. Olyan kérdések kerülhettek elő, amelyek mind a kettőjük számára nagyon fontosak. Trump az egyik legfontosabb kérdésnek a terrorizmus elleni fellépést említette, amiben szívesen együttműködne Putyinnal” - mondta Tálas Péter.
A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője úgy vélte, ma az Iszlám Állam az egyik legfontosabb terrorszervezet, amit mindkét országnak meg kellene semmisítenie. Ebben talán Oroszország és Amerika talán megtalálja a közös hangot.
„Kizártnak tartom, hogy Szíria kérdésében az amerikaiak ne lennének főszereplők. Ezt Donald Trumpnak is tudomásul kell vennie” - jelentette ki Tálas Péter.
A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője hozzátette, Szíria nemcsak önmagában számít, hanem olyan stratégiai fontosságú hely, amelynek birtoklása sok térségbeli hatalomnak a helyzetét és lehetőségeit behatárolja vagy kiszélesíti.
„Polgárháború dúl az Aszad-rendszer mögött és szemben állók között is. Mögötte ott találjuk Iránt, amely a rendszer bukásával valószínűleg visszaszorulna ebből a pozícióból és magával hozná azt, hogy jóval nehezebb lenne a Hezbollahot támogatnia” - magyarázta Tálas Péter.
A Donald Trump által felvetett kérdések között van olyan is, amelyek a korábbi elnököknél is megjelentek. Például azt, hogy Európának többet kell költenie a biztonságára, nem ő vetette fel először. A formája kampánystílusnak fogható fel – fűzte hozzá a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője.