eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

Amerikában nem tudják, milyen diktatúrában élni

Nagyon keveset tud az amerikai társadalom a kommunizmus történetéről, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc megismertetése hozzájárulhat Kelet- Európa történelmének megértéséhez - mondta washingtoni útján a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) elnöke, Földváryné Kiss Réka.

A Kommunizmus Áldozatainak Emlékműve Alapítvány és a nagykövetség is megemlékezés-sorozatot tartott 1956-ról Washingtonban. Az alapítvány által szervezett konferenciákon, beszélgetéseken vett részt Földváryné Kiss Réka, a NEB elnöke.

„Rendkívül fontos, hogy az Egyesült Államok szellemi központjába hozzuk el 1956-ot. Az a tapasztalat, és ezt a helyiek is megerősítik, hogy a kommunizmusról, annak történetéről nem sok ismerete van az amerikai társadalomnak. Nem tudják, hogy milyen volt egy totális diktatúrában élni és milyen az alapvető, elementáris szabadságvágy, ami 1956-hoz vezette  a magyar társadalmat. Nagyon fontos, hogy erről újra és újra szó essék. Ezt megerősítették a washingtoni kerekasztal-beszélgetések után” - fejtette ki a szervezet elnöke.

Földváryné Kiss Réka szerint 1956 nagyon egyértelmű és univerzális szimbóluma a szabadságvágynak, a szolidaritásnak, az összefogásnak és a nemzeti függetlenség iránti vágynak. Ezek olyan üzenetek, amelyeket az amerikai társadalom is ért, és ezen keresztül a magyar történelem és a közép-európai régió története is jobban megismertethető – tette hozzá.

A washingtoni programok az egyetemi közönségnek és a nagyközönségnek is szóltak. John Lukács professzor is előadást tartott, míg a Kommunizmus Áldozatainak Alapítványa központjában kerekasztal-beszélgetést rendeztek Charles Gati professzorral. Az amerikai katolikus egyetemen a Márton Áron püspök életéről szóló kiállítás nyitó apropóján beszéltek a katolikus egyház üldözéséről, a keresztény egyház történetéről, szerepéről a kommunista időszakban. 

„Mindez jó alkalom volt arra, hogy megismertessünk fontos területeket a magyar történelemből, a kommunizmusról és ’56-ról” - emelte ki a történész.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

Szinte középkori állapotok uralkodnak a világ egyik legzártabb régiójában, mégis a globális versenyfutás fontos része lett

A 21. században a fokozódó globális versenyfutás miatt a hegemón szerepre törő hatalmak figyelmébe kerülnek olyan térségek is, amelyeket korábban szinte teljesen elfelejtett a világ. Ezek közé tartozik az Afganisztánhoz tartozó rendkívül szegény Wakhan-folyosó is, ahol szinte középkori állapotok uralkodnak. A völgy egyszerre több okból is a döntéshozók figyelmének középpontjába került, ráadásul egyszerre több ország is növelte az aktivitását. A növekvő érdeklődés vélhetően a jövőben sem fog alább hagyni, mivel túl sok potenciál rejtőzik az elszigetelt területben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×