eur:
407.78
usd:
358.71
bux:
87255.25
2025. április 17. csütörtök Rudolf

Amerikában nem tudják, milyen diktatúrában élni

Nagyon keveset tud az amerikai társadalom a kommunizmus történetéről, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc megismertetése hozzájárulhat Kelet- Európa történelmének megértéséhez - mondta washingtoni útján a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) elnöke, Földváryné Kiss Réka.

A Kommunizmus Áldozatainak Emlékműve Alapítvány és a nagykövetség is megemlékezés-sorozatot tartott 1956-ról Washingtonban. Az alapítvány által szervezett konferenciákon, beszélgetéseken vett részt Földváryné Kiss Réka, a NEB elnöke.

„Rendkívül fontos, hogy az Egyesült Államok szellemi központjába hozzuk el 1956-ot. Az a tapasztalat, és ezt a helyiek is megerősítik, hogy a kommunizmusról, annak történetéről nem sok ismerete van az amerikai társadalomnak. Nem tudják, hogy milyen volt egy totális diktatúrában élni és milyen az alapvető, elementáris szabadságvágy, ami 1956-hoz vezette  a magyar társadalmat. Nagyon fontos, hogy erről újra és újra szó essék. Ezt megerősítették a washingtoni kerekasztal-beszélgetések után” - fejtette ki a szervezet elnöke.

Földváryné Kiss Réka szerint 1956 nagyon egyértelmű és univerzális szimbóluma a szabadságvágynak, a szolidaritásnak, az összefogásnak és a nemzeti függetlenség iránti vágynak. Ezek olyan üzenetek, amelyeket az amerikai társadalom is ért, és ezen keresztül a magyar történelem és a közép-európai régió története is jobban megismertethető – tette hozzá.

A washingtoni programok az egyetemi közönségnek és a nagyközönségnek is szóltak. John Lukács professzor is előadást tartott, míg a Kommunizmus Áldozatainak Alapítványa központjában kerekasztal-beszélgetést rendeztek Charles Gati professzorral. Az amerikai katolikus egyetemen a Márton Áron püspök életéről szóló kiállítás nyitó apropóján beszéltek a katolikus egyház üldözéséről, a keresztény egyház történetéről, szerepéről a kommunista időszakban. 

„Mindez jó alkalom volt arra, hogy megismertessünk fontos területeket a magyar történelemből, a kommunizmusról és ’56-ról” - emelte ki a történész.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Füstölt, kötözött, vákuumcsomagolt, hagyományos vagy gyorspácolt - csak néhány szempont a teljesség igénye nélkül, mi mindent érdemes figyelembe venni a húsvéti sonka vásárlásakor. A csomagoláson feltüntetett információkat is tüzetesen el kell olvasni felhasználás előtt.

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 17. 08:51
2025. április 17. 08:41
×
×
×
×