eur:
410.07
usd:
390.24
bux:
79637.62
2024. november 25. hétfő Katalin

Spiegel Online: a menekültek közé vegyülő terroristák problémájára nincs egyszerű megoldás

Az iszlamista indíttatású robbantásos merénylet előkészítésének gyanújával Németországban előzetes letartóztatásba helyezett szíriai menekült, Dzsaber al-Bakr esete rámutat arra: tényleges a kockázata annak, hogy szélsőségesek keveredhettek a menekültek közé, egyszerű megoldások pedig nincsenek a problémára - írta keddi elemzésében a Spiegel Online német hírportál.

A hétfőn Lipcsében elfogott Dzsaber al-Bakr merényletet akart elkövetni a neki védelmet nyújtó ország ellen, és ugyan még nem ismert, hogy miként radikalizálódott és az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet küldte-e Németországba, de a hatóságok szerint tervezett támadása mindenképpen az IÁ "kontextusában" vizsgálandó - emelte ki a hírportál szerzője, rámutatva: az ügy ismét rávilágít arra, hogy a Németországba vagy Európába érkezett százezrek között "potenciális terroristák" is vannak.

Erre számos példa akad - tett hozzá, felidézve, hogy nemrégiben egy Schlswig-Holstein tartományi menekültszálláson feltételezett IÁ-tagokat vettek őrizetbe, a júliusi ansbachi merénylet elkövetője Németországban nyújtott be menedékkérelmet, menekültként érkezett a júliusi würzburgi terrortámadás elkövetője, és a tavaly novemberi párizsi merényletsorozat elkövetői közül is többen a menedékkérők között, a balkáni útvonalon jutottak be Európába.

Mindennek következtében a nemzetbiztonsági szerveknek felül kellett vizsgálniuk azon megítélésüket, hogy az IÁ valószínűleg nem használja a menekültútvonalakat terroristák becsempészésére. Németországban így ismét előkerült az a vita, hogy miként lehet megakadályozni, hogy a terrorkockázat tovább növekedjék a menekültek tömeges beáramlása révén. A jobboldali bajor CSU például sürgeti, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok jobban világítsák át a menedékkérőket, vagy pedig tegyék teljes körűvé a biztonsági átvilágítást a menedékjogi eljárásban. A CSU ezzel felhívja a figyelmet egy hiányosságra, arra, hogy 2015-ben sokan számos különböző személyazonossággal regisztrálták magukat, amint haladtak előre Európa felé. Ez pedig nem lett volna lehetséges, ha a titkosszolgálatok megfelelően működnek együtt hazai nemzetközi szinten egyaránt.

Azonban még ha teljes körűen át is világítanak valakit, nem biztos, hogy ki tudják szűrni a szélsőségeseket vagy a kockázatot jelentő személyeket. ezt a problémát jelzi, hogy Dzsaber al-Bakr is érvényes útlevéllel érkezett Németországba.

A német hatóságok tehát a beutazó menedékkérők közül csak akkor tudják kiszűrni a szélsőségeseket, ha azok már benne vannak a rendszerben, vagyis ha már feltűntek a titkosszolgálatoknak, vagy kapcsolatba hozhatók más szélsőségesekkel.

A szélsőséges beállítottságot a menekültügyi eljárás során is ki lehet szűrni, például a szíriai menedékkérőknek 2015-ben írásban kellett megindokolniuk menedékkérelmük okát, majd egy meghallgatáson is részt kellett venniük. Aki viszont "ügyesen hazudik" azzal kapcsolatban, hogy melyik oldalon harcolt, átmegy a rendszeren - emelte ki a Spiegel Online

A szövetségi bűnügyi hivatalhoz (BKA) eddig 445 menekültről jutott el információ arról, hogy terrorista szervezeteket támogathatnak. A legtöbb esetben nem bizonyult megalapozottnak a gyanú. Azonban a BKA 80 esetben eljárást indított, ami négyszeres növekedés az év elejéhez képest.

Mindennek alapján megállapítható, hogy magukat menekültnek kiadó személyek is hozzájárulnak a terrorfenyegetettséghez Németországban. De nem csak ők: jelenleg 500 iszlamista, kockázatot jelentő személyt tartanak számon az országban, akik terrorcselekményt követhetnek el. A terror viszont nem a menekülthullámmal érkezett Európába. Például a Charlie Hebdo francia szatirikus lap párizsi szerkesztősége elleni támadást vagy a koppenhágai merényletet az adott országban nevelkedett terroristák követték el.

Az iszalmista terrorszervezetek tehát egyáltalán nem szorulnának rá arra, hogy a menekültek útvonalain csempésszenek be merénylőket, de amint Dzsaber al-Bakr esete jelzi, ez is egy lehetőség. Lehetőség arra is, hogy lejárassák, hiteltelenítsék a menekülteket.

Azonban mindazok számára, akik úgy érzik, a fejlemények alátámasztják általánosító ítéleteiket, érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy szíriaiak voltak azok a férfiak is, akiknek köszönhetően el lehetett fogni Dzsaber al-Bakrt - írta a Spiegel Online.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×