eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Osztrák védelmi miniszter: kvótaügyben együtt kell működni a V4-ekkel

A visegrádi országokkal történő együttműködésre van szükség a menekültügyi helyzet megoldásához, főleg az emberek elosztásának kérdésében - mondta Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter.

A miniszter az osztrák közszolgálati médiának (ORF) kifejtette: túl nagyok voltak az elvárások a menedékkérelmek feldolgozását végző hot spotok működését és a menekültek visszaküldését illetően, az unió külső határainak védelméhez pedig "világos rendszerre" van szükség. Úgy vélekedett, hogy az európai uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex túlterhelt.

Doskozil megítélése szerint a számos szkeptikus megjegyzés ellenére eredményesen zárult a szombaton Bécsben tartott menekültügyi csúcs. Sikerként értékelte, hogy a találkozón részt vevők a balkáni útvonal lezárására és a külső uniós határ védelmére összpontosítottak.

A miniszter szerint a Törökország és az unió közötti menekültügyi egyezmény csupán rövid távon jelent megoldást. Kijelentette: nem szabad függeni Törökországtól. Meglátása szerint a török megállapodás mintájára lehetne szerződést kötni az afrikai országokkal is, és megfontolandónak nevezte az Európán kívüli regisztrációs központok felállítását.

A balkáni migrációs útvonalról szombaton tartottak csúcstalálkozót Bécsben az osztrák kancellár meghívására, a német, a görög, a szlovén, a horvát, a szerb, az albán, a bolgár, a macedón és a magyar miniszterelnök, valamint a román belügyminiszter részvételével. Az útvonal gyakorlatilag március óta zárva van.

Doskozil egy múlt heti lapinterjúban érthetőnek nevezte a visegrádi országok (V4) szigorú menekültpolitikáját.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×