eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Putyinnal tárgyalt Merkel és Hollande

Arra kérte őket Puytin, hogy gyakoroljanak nagyobb nyomást Porosenkóra.

Az ukrán féllel szembeni nagyobb nyomásgyakorlásra kérte fel Vlagyimir Putyin orosz elnök Francois Hollande francia államfőt és Angela Merkel német kancellárt pénteki közös telefon beszélgetésük során az Oroszország, Ukrajna és az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok között létrejött minszki megállapodások végrehajtása érdekében - közölte a Kreml.

A francia és a német politikus ugyanis Petro Porosenko ukrán elnökkel készül találkozni a varsói NATO-csúcson.

Putyin a telefonbeszélgetés során provokatívnak minősítette az ukrán hadsereg délkelet-ukrajnai tevékenységét, de egyúttal a kelet-ukrajnai válság politikai megoldását sürgette - tűnt ki a Kreml tájékoztatásából.

Putyin, Merkel és Hollande hangsúlyozta, hogy serkenteni kell a párbeszédet a válságban érintett felek között. Emellett aggodalmukat fejezték ki a 2015 februárjában, Minszkben létrejött fegyverszüneti megállapodás gyakori megsértése miatt.

A három politikus hangsúlyozta Ukrajna alkotmányos reformjának, Kelet-Ukrajna különleges jövőbeni státusának, a helyi választások megtartásának és az amnesztiának a szükségességét a Kreml közleménye szerint.

Merkel, Putyin és Hollande beszélgetésük során fontos szerepet tulajdonítottak a fegyvernyugvás biztosításában az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×