„Azt látjuk, hogy pillanatnyilag Nagy-Britanniában olyan a parlamenti összetétel, ahol a parlamenti képviselők körülbelül 80 százaléka nem ért egyet a brit választók döntésével, tehát a parlamenti képviselők körülbelül csak 20 százaléka támogatta a kilépést. Ez egy komoly belpolitikai helyzet – azt nem mondom, hogy válsághelyzet –, amelyet nyilvánvalóan tudnak majd kezelni, de azt sem lehet kizárni, hogy Nagy-Britanniában valamikor előrehozott választásokat tartanak. És ennek eredményeként feláll egy új parlament, illetve majd egy új kormány” - mondta Takács Szabolcs.
A Brexittel kapcsolatban Takács Szabolcs elmondta, a brit népszavazás után kérdés, hogy mi csúszott félre, amiért a britek többsége a kilépés mellett döntött. Ezeket a tanulságokat le kell vonni. A brit döntés azt jelzi, hogy az Európai Unió nem tudott egyértelmű választ adni a migrációs válságra – vélte az államtitkár.
Az államtitkár a szlovák elnökségről úgy fogalmazott, Pozsony nehéz időszakban veszi át a tisztséget, példaként a gazdasági recessziót, a magas munkanélküliséget a migrációs válságot és a brit kiválási tárgyalás megkezdését nevezte. Emlékeztetett arra, hogy ezek a témák hangsúlyosan szerepelnek a szlovákok véglegesített programjában. Az államtitkár a szlovák uniós elnökség idején elmozdulásra számít abban, hogy az Európai Unió végre közös választ tud adni a migrációs válság ügyében, és Brüsszel meghallja az állampolgárok véleményét.
A Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára elmondta, hogy vannak olyan nagy, tervezett uniós ügyek, amelyekkel a szlovák elnökség idején is foglalkozni kell, ilyen a gazdasági, pénzügyi válságkezelés, a migráció.
Véleménye szerint fontos, hogy egy olyan ország adja most az elnökséget, amely nagyon hasonlóan gondolkodik a migrációs kérdésekről, mint Magyarország.
„Pozsonyban egyeztetés, intellektuális beszélgetés lesz arról, hogy hogyan nézzen ki az EU a jövőben. Ez egy informális EU-csúcs lesz, amelyen egy higgadt, felelős politikai párbeszéd lesz. El kell kezdeni ugyanis a beszélgetést arról, hogy milyen Európát szeretnénk. Ezután lehet beszélni arról, hogy szükség van-e szerződésmódosításra” - mondta a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára.
Hangsúlyozta: a V4-ek együttműködését is tovább szeretnék erősíteni, Lengyelország péntektől veszi át az elnöki tisztséget.