eur:
401.83
usd:
371.3
bux:
90498.95
2025. március 31. hétfő Árpád

Durván szidalmazza Donald Trumpot a republikánus elit

Mitt Romney volt republikánus elnökjelölt péntek estétől kétnapos találkozót szervezett a párt vezető személyiségei és anyagi támogatói számára. Az összejövetelen éles kritikát fogalmaztak meg Donald Trumppal szemben.

A találkozóra a Utah államban lévő Park Cityben - a Sundance filmfesztiválnak is helyet adó festői hegyvidéki településen - került sor. A meghívottak között volt Paul Ryan, a szövetségi képviselőház republikánus elnöke, Meg Whitman, a Hewlett-Packard milliárdos vezérigazgatója, és tekintélyes pénzemberek, a Republikánus Párt anyagi támogatói.

Amerikai sajtójelentések szerint a találkozón feszült volt a légkör, többen felelősségre vonták Paul Ryant, hogy hosszas tépelődés és habozás után miért támogatta mégis Donald Trump elnökjelöltségét. Ryan humorral próbálta elvenni a támadások élét, s azt mesélte, hogy nemrégiben David Copperfielddel, a neves illuzionistával beszélgetve azt kérdezte, el tudná-e őt, Ryant tüntetni a politika színpadáról?

Meg Whitman, aki republikánus létére Trump-ellenes kampányokat finanszírozott Kaliforniában, egyenesen Mussolinihoz és Hitlerhez hasonlította Trumpot, és felszólította Ryant, adjon magyarázatot a milliárdos üzletember elnökjelöltségét támogató döntésére. A nicaraguai születésű republikánus stratéga - aki gyakran elemzője a CNN hírtelevíziónak is - a várható elnökjelöltet rasszistának és "disznó alaknak" nevezte. A párt egyik michigani pénzügyi támogatója azt fejtegette, hogy mindeddig nem látott Trumpban semmit, ami alkalmassá tenné őt arra, hogy az Egyesült Államok elnöke legyen. Mitt Romney még a saját, négy évvel ezelőtti elnökjelölti vereségét is Trump számlájára írta, mondván: Trump annak idején nyíltan támogatásáról biztosította őt, s ez szerinte szavazatokat vitt el tőle.

A tanácskozás után Spencer Zwick, Mitt Romney négy évvel ezelőtti kampányának pénzügyi vezetője, a Republikánus Párt egyik legismertebb adományszervezője a Politico című lapnak azt nyilatkozta: sok támogató egyelőre kivár, de előfordulhat, hogy a republikánusok néhány bőkezű támogatója átpártol Hillary Clintonhoz, és az ő kampányának finanszírozásába száll be majd.

Mitt Romney egyébként szombaton a CNN hírtelevíziónak a helyszínen adott interjújában nem fogta vissza magát Trump bírálatával. A volt elnökjelölt - Massachusetts állam vot kormányzója és szintén milliárdos üzletember - bigottnak és rasszistának nevezte Trumpot, és kárhoztatta a republikánus elitet, mert nem akadályozta meg a várható elnökjelölt előretörését. Romney név szerint is élesen bírált három korábbi elnökjelölt-aspiránst: John Kasich ohiói kormányzót, Ted Cruz texasi szenátort és Florida volt kormányzóját, Jeb Busht. Mindegyikükről azt mondta, hogy mindaddig nem bírálták Trumpot, amíg ki nem szálltak az elnökjelöltségért folyó küzdelemből. A massachusettsi üzletember ugyanakkor tartózkodott attól, hogy a Republikánus Párt vezető személyiségeit - köztük Paul Ryan házelnököt, vagy Reince Priebust, a Republikánus Országos Bizottság elnökét - bírálja.

Mitt Romney egy nappal korábban, szintén a CNN hírtelevíziónak adott interjújában már bírálta Trumpot, és azt mondta, nem szeretné, ha ő lenne az elnökjelölt, mert nem akarja, hogy "a társadalomba leszivárogjon a fajgyűlölet".

Címlapról ajánljuk
replaced

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

A magyar tőzsde sem úszta meg az esést

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették  az irányt a részvényindexek, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×