eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre

Mégsem Abrini a kalapos brüsszeli merénylő?

A belga hatóságok azt gyanítják, hogy mégsem Mohamed Abrini az a "kalapos férfi", aki a brüsszeli Zaventem repülőtéren márciusban végrehajtott terrortámadás elkövetőivel együtt látható a repülőtér biztonsági kameráinak felvételein - írta csütörtökön a Die Welt című német lap.

A beszámoló szerint a belga hatóságok erősen kételkednek Mohamed Abrini vallomásának igazságtartalmában, és attól tartanak, hogy az iszlamista fedezni próbálja egy szökésben lévő társát, az "igazi kalapos férfit". A kételyek nemcsak amiatt keletkeztek, hogy Mohamed Abrini elfogása után szinte azonnal elismerte, hogy ő látható a felvételeken a két öngyilkos merénylő mellett, hanem azért is, mert állítását nem támasztják alá bizonyítékok.

Így a helyszínen még mindig, csaknem egy hónappal a március 22-én történt merényletek után sem találtak DNS-nyomokat vagy ujjlenyomatokat, holott a kalapot és sötét szemüveget viselő férfi a két merénylővel ellentétben nem viselt kesztyűt.

A Die Welt értesülése szerint a belga hatóságok intenzív nyomozást folytatnak a brüsszeli terrorista sejt egy ismeretlen tagja ellen. Salah Abdeslam, a tavaly novemberi párizsi merényletsorozat fő gyanúsítottja feltehetőleg három embert vitt október elején a németországi Ulmból Brüsszelbe. Mindhárman hamis szíriai útlevéllel érkeztek Németországba a menedékkérők között, a balkáni migrációs útvonalon. Kettőt közülük már azonosítottak.

Az egyik a szíriai és belga hamis papírokat és a Mounir Ahmed Alaaj, valamint az Amine Choukri neveket használó férfi, akit Salah Abdeslammal együtt fogtak el Brüsszelben március 18-án, a másik pedig a svéd állampolgárságú Osama Krayem, akit április 8-án vettek őrizetbe, aznap, amikor elfogták Mohamed Abrinit is. A Németországból Belgiumba szállított harmadik személynek nincs nyoma. A belga hatóságok szerint ő lehet a kalapos ember - írta a Die Welt.

Március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson hajtottak végre terrortámadást, 32-en meghaltak. Tavaly november 13-án Párizsban hét helyszínen követtek el merényleteket, ezekben 130 ember halt meg. A belga hatóságok szerint bizonyított kapcsolat van a párizsi és a brüsszeli merényletek kitervelői és elkövetői csoportjai között. Mindkét támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×