eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

Önvezető robot-hadihajót avattak az Egyesült Államokban

Önvezető robot-hadihajót avattak csütörtökön az Egyesült Államokban.

A negyven méter hosszú, egyelőre fegyverzet nélküli prototípust Sea Hunternek, vagyis Tengeri Vadásznak keresztelték el. A hajó feladata elsősorban ellenséges tengeralattjárók felkutatása és megsemmisítése. A Sea Hunter akár 2-3 hónapon keresztül is képes lesz járőrözni a tengeren bárminemű emberi beavatkozás nélkül.

Robert Work amerikai védelmiminiszter-helyettes szerint ez fordulópontot jelent a tengeri hadviselésben. A politikus egyúttal reményét fejezte ki, hogy az új robot-hadihajók már akár öt éven belül rendszerbe állhatnak a Csendes-óceán térségében.

Az Egyesült Államok egyre nagyobb aggodalommal figyeli ugyanis, hogy Kína folyamatosan növeli katonai erejét a térségben, egyre erősebb tengeralattjáró flottát épít, ami fenyegetést jelenthet a csendes-óceáni térségen lévő amerikai hadihajókra.

"Nem azért fejlesztünk tengeralattjáró elleni technológiát, mert az olyan menő, hanem azért, mert mélyen aggaszt minket, hogy Kína és Oroszország milyen fejlődést tud felmutatni ezen a téren" - magyarázta Peter Singer, a New America Foundation elemző központ robothadviseléssel foglalkozó szakértője.

A Sea Hunter darabja várhatóan mintegy húszmillió dollárba kerül, napi üzemeltetése pedig 15-20 ezer dollár lehet majd, ami szinte aprópénz ahhoz képest, amekkora költséget a rendes, legénységgel rendelkező, tengeralattjáró-ellenes védekező egységek jelentenek az amerikai haditengerészetnek.

A robothajót most két éven át tesztelni fogják, hogy kiderüljön, képes-e a biztonságos vízi közlekedésre. A Tengeri Vadászt két dízelmotor hajtja, maximális sebessége 27 csomó. Egyes szakértők ugyanakkor aggodalmaiknak adnak hangot az önjáró harci robotokkal kapcsolatban. Előfordulhat ugyanis, hogy a robotok fenyegetésnek tekintenek egy embert, és ellene fordulnak.

"Semmi ok félni ezektől a hajóktól" - magyarázta Work, hangsúlyozva, hogy ha egyszer fel is szerelik fegyverekkel a robot-hadihajókat, és arra kerülne a sor, hogy emberéletet kellene kioltani, arról csakis hús-vér emberek dönthetnek.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×