eur:
406.44
usd:
378.15
bux:
76569.74
2024. november 8. péntek Zsombor

Gyurcsány Ferenc nem vesz részt a pekingi megnyitón

Miközben a világ politikai vezetői a tibeti események miatt megosztottak a pekingi olimpia protokolláris rendezvények bojkottálása kapcsán, a magyar miniszterelnök szerint az olimpia nem politikai, hanem sportesemény, ezért nem szükséges a távolmaradás. Gyurcsány Ferenc ennek ellenére nem lesz jelen a megnyitón.

A magyar miniszterelnök nem vesz részt a pekingi olimpia nyitó- és záróünnepségén, csak sporteseményeken. Ez azonban nem tekinthető bojkottnak, Gyurcsány Ferenc egyébként sem tervezte, hogy részt vesz a protokolláris eseményen - mondta az InfoRádióban a külügyi tárca szakállamtitkára.

A magyar álláspont az, hogy a bojkott nem megoldás, az olimpia ugyanis nem politikai, hanem sportesemény - közölte Várkonyi László.

Mint mondta, Magyarország Tibet ügyében azt vallja, ami az Európai Unió hivatalos álláspontja: síkra száll az emberi, a vallási és a kisebbségi jogokért. Magyarország szerint Tibetnek egy autonómia keretében kellene biztosítani az önrendelkezés jogát, a szakállamtitkár erről Kína budapesti nagykövetén keresztül tájékoztatta a távol-keleti országot.

Az Európai Unió, mint a legtöbb kérdésben, ebben is megosztott. Az Európai Parlament elnöke mellett Franciaország, Belgium és Nagy-Britannia is úgy nyilatkozott, hogy végső lehetőségként nem szabad kizárni a bojkottot, az Európai Bizottság azonban ez ellen foglalt állást.

Tibetben csaknem négy hete tüntetnek buddhista szerzetesek és szimpatizánsaik, az eseményeknek halálos áldozataik is vannak. Az olimpiáig már csak 17 hét van hátra, a világban pedig egyre több politikus fontolgatja az esemény bojkottját.

Március 11-én a pekingi hatóságok - egyesek szerint a nemzetközi jogokat sértve -, brutálisan verték vissza a tibeti buddhista szerzetesek tüntetéseit, amellyel az 1959-es kínai megszállás évfordulójára emlékeztek, és amellyel az állítólagos kínai emberi jogi visszaélésekre akarták felhívni a figyelmet.

Hanganyag: Molnár Anikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×