A magyar miniszterelnök nem vesz részt a pekingi olimpia nyitó- és záróünnepségén, csak sporteseményeken. Ez azonban nem tekinthető bojkottnak, Gyurcsány Ferenc egyébként sem tervezte, hogy részt vesz a protokolláris eseményen - mondta az InfoRádióban a külügyi tárca szakállamtitkára.
A magyar álláspont az, hogy a bojkott nem megoldás, az olimpia ugyanis nem politikai, hanem sportesemény - közölte Várkonyi László.
Mint mondta, Magyarország Tibet ügyében azt vallja, ami az Európai Unió hivatalos álláspontja: síkra száll az emberi, a vallási és a kisebbségi jogokért. Magyarország szerint Tibetnek egy autonómia keretében kellene biztosítani az önrendelkezés jogát, a szakállamtitkár erről Kína budapesti nagykövetén keresztül tájékoztatta a távol-keleti országot.
Az Európai Unió, mint a legtöbb kérdésben, ebben is megosztott. Az Európai Parlament elnöke mellett Franciaország, Belgium és Nagy-Britannia is úgy nyilatkozott, hogy végső lehetőségként nem szabad kizárni a bojkottot, az Európai Bizottság azonban ez ellen foglalt állást.
Tibetben csaknem négy hete tüntetnek buddhista szerzetesek és szimpatizánsaik, az eseményeknek halálos áldozataik is vannak. Az olimpiáig már csak 17 hét van hátra, a világban pedig egyre több politikus fontolgatja az esemény bojkottját.
Március 11-én a pekingi hatóságok - egyesek szerint a nemzetközi jogokat sértve -, brutálisan verték vissza a tibeti buddhista szerzetesek tüntetéseit, amellyel az 1959-es kínai megszállás évfordulójára emlékeztek, és amellyel az állítólagos kínai emberi jogi visszaélésekre akarták felhívni a figyelmet.
Hanganyag: Molnár Anikó