eur:
395.91
usd:
358.41
bux:
71994.59
2024. szeptember 9. hétfő Ádám

Vizsgálják az iráni incidens körülményeit

Megkezdődött Nagy-Britanniában a hivatalos vizsgálat, hogy kiderítsék: miként foghatták el az irániak egy brit őrnaszád legénységének tizenöt tagját.

Tizenöt brit tengerész és tengerészgyalogos tizenhárom napon át volt fogoly Iránban. Irán szerint rohamcsónakjaik megsértették az ország felségvizeit, Nagy-Britannia szerint nem.

Az incidens délelőttjén az őrnaszád legénységének tizenöt tagja, az ENSZ-től kapott békeőrző megbízatás birtokában, megvizsgált egy arra haladó teherhajót. Ez - mondja Sir Jonathon Bond tengernagy, a brit haditengerészet főparancsnoka - olyan aktus volt, ami teljesen megfelelt az amerikai, brit és ausztrál erőkre vonatkozó működési szabályzatnak.

Március óta hatvanhat ehhez hasonló vizsgálat volt. Biztos, ami biztos, egy időre most felfüggesztették az ilyen jellegű akciókat. Ellenben felkérték Iránt, hogy szolgáltassa vissza a két rohamcsónakot, melyekben a tizenöt brit katona visszatért volna a Cornwall hadihajóra, amikor elfogták őket.

Miért a Cornwall?


A kérés teljesítésére kevés a remény. Az incidens ügyében megkezdődött vizsgálat felveti a kérdést, hogy miért a Cornwall hadihajó teljesít őrszolgálatot a Perzsa Öböl északi részén. Ezt a korszerűen felszerelt fregattot tengeralattjárók felderítésére tervezték, nem tud sekély vízen haladni, tehát nem segíthette meg legénysége tizenöt tagját, amikor az irániak elfogták őket.

A brit haditengerészetet az utóbbi években visszafejlesztették, eladtak több őrnaszádot. Tony Blair miniszterelnök hangsúlyozta legutóbbi sajtóértekezletén, hogy nem egyezkedés útján érték el a foglyok szabadon bocsátását, bár Irán azt állítja, hogy Nagy-Britannia kedden írásban kért bocsánatot az incidensért.

A brit kormány örömmel nyugtázta Irán gesztusát - mondta Tony Blair -, de ez a pozitív lépés sem enyhíti az Irán atomprogramjával kapcsolatos feszültséget.

Nem sokkal a brit tengerészek elfogása előtt, mint jelentettük, tévéinterjú készült Chris Air tengerész századossal, aki szerint azért járőröznek, hogy információkat gyűjtsenek Irán - úgymond - "bármiféle tevékenységéről". Erre az volt a brit Honvédelmi Minisztérium kommentárja, hogy "ez része a modern katonai technikáknak".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szabó László párizsi értékelése: ez a magyar parasport aranycsapata!

Szabó László párizsi értékelése: ez a magyar parasport aranycsapata!

A feladat, hogy a mindennapokban is nőjön a fogyatékkal élők iránti elfogadás, mindenkié, a médiáé is: "ne mástól várjuk el, hogy majd ő elvégezze azt a munkát, amit a fogyatékosok érdekében lehet végezni, hanem nézzük meg, hogy mi mit tehetünk értük" – fogalmazott az InfoRádióban a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Riasztást kapott Európa: itt a nyári pokol vége, de máris új veszély leselkedik ránk

Riasztást kapott Európa: itt a nyári pokol vége, de máris új veszély leselkedik ránk

Az időjárás-előrejelzések szerint a héten véget érhet Magyarországon is a szinte egész nyáron jelentős kánikula, azonban az extrém időjárás a hőhullámok végével sem szűnik meg Európában. A Severe Weather Europe friss elemzése szerint a hőséget okozó hőkupola-effektus megszűnésével dinamikusabban változó, extrém időjárás köszönthet be az Alpok régiójában és Közép-Európában, heves esőzéssel és áradásokkal.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×