eur:
400.47
usd:
366.33
bux:
73832.28
2024. október 10. csütörtök Gedeon
led izzó
Nyitókép: Pixabay

Nagy bajt csinálunk, ha kidobjuk a tönkrement fénycsöveket, LED-es égőket

Nem szabad a szemétbe dobni a tönkrement fénycsöveket, LED-égőket, mert azokban a környezetre is ártalmas anyagok vannak. Ezeket a veszélyes hulladéknak számító fényforrásokat a legtöbb barkácsáruházban le lehet adni.

Csaknem húsz éve törvény rendelkezik az elektromos és elektronikus hulladékok begyűjtéséről és feldolgozásáról. Nagy János, a Magyar Világítástechnikai Társaság elnöke az InfoRádióban elmondta: a fényforrások is a veszélyes hulladékok körébe tartoznak. Elsősorban a fénycsövek és a kompakt fénycsövek, mivel ezek higanyt tartalmaznak, de a LED-ek is ebbe a kategóriába sorolhatók. Ezért nagyon fontos, hogy a tönkrement fényforrásokat, illetve lámpatesteket a megfelelő gyűjtőhelyekre kell vinni, ezekből 14 ezer van országszerte (összesen 40 ezer kihelyezett gyűjtőedény) barkácsboltokban és nagyobb áruházakban.

"Az itt elhelyezett, tönkrement fényforrásokat összegyűjtik és Mezőkovácsházára viszik, ahol feldolgozzák.

A fénycsövekből évente három kilogramm higanyt sikerül kivonni.

Ha a fényforrásokat nem gyűjtenék be, hanem kidobnák, ez mind a környezetünkbe kerülne, pedig tudjuk, hogy a higany veszélyes vegyi anyag" – magyarázta a szakértő.

Nagy János elmondta: a lampahulladek.hu honlapon minden információ megtalálható a gyűjtőpontokról, telefonszám is van, ha nagyobb mennyiségű tönkrement fényforrást, lámpatestet adna le valaki, akkor azt a helyszínre való kiszállással átvegyék.

A Magyar Világítástechnikai Társaság elnöke szerint a környezettudatosságnak köszönhetően évről évre egyre többen adják le tönkrement fényforrásaikat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×