Jozef Sikela cseh kereskedelmi és ipari miniszter, aki egyben az ország jelöltje a következő Európai Bizottság energiaügyi biztosi posztjára, felszólította Kadri Simson jelenlegi biztost, valamint a német, magyar, szlovák és osztrák kormányokat, hogy fokozzák az erőfeszítéseket a blokk orosz gáztól való függőségének csökkentése érdekében - írja az Euronews cikke nyomán a Portfolio.
A cseh miniszter levélben arra figyelmezettet, hogy a Gazprom és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás év végi lejárta után ne engedjék közvetve Európába jutni az orosz gázt.
Azt javasolja, hogy Csehországon keresztül történő fordított gázáramlással helyettesítsék a jelenleg Ukrajnán keresztül érkező napi 40-42 millió köbméter orosz földgázt.
Azt is felvetette a minisztérium, hogy az LNG-import szolgálhatna optimális alternatív ellátási lehetőségként, és Németország döntése, miszerint jövőre feloldja a vitatott tárolási díjakat, növeli a terv megvalósíthatóságát. Jozef Sikela hangsúlyozta, hogy le kell állni az olyan gáz vásárlással, amelyet útközben orosz gázra lehetne cserélni, és ezzel aláásnák az orosz szállításoktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítéseket - írja a lap.
Az energiaügyi biztos-jelölt voltaképpen azt szeretné, hogy a gáztőzsdei csereüzleteknél is lehetetlenítsék el az orosz ellátási láncokat, akadályozzák meg a gázmosást, azaz amikor csak egy közvetítő beiktatásával papíron megvalósulna a diverzifikáció.
Elismerte ugyanakkor, hogy az EU előrehaladást ért el az orosz gáztól való függőség csökkentésében, ugyanis az a háború kitörése előtti körülbelül 40 százalékról azóta 8 százalékra csökkent. Egyszersmind sürgette az erőfeszítések fokozását, megjegyezve, hogy egyes országok, például Magyarország, Ausztria és Szlovákia továbbra is nagymértékben függnek az orosz gázimporttól.
Az uniós partnerek különösen Magyarországot bírálták, amiért a háború kirobbanása óta is aktívan keresi az új gázmegállapodások lehetőségét Moszkvával.
Az Euronews szerint az osztrák energiaügyi minisztérium, bár még nem kapta meg Sikela levelét, egyetértett azzal, hogy meg kell erősíteni az energiaellátás függetlenségét - írják.
A minisztérium kiemelte a gázfogyasztás csökkentésére és az Olaszországon és Németországon keresztül történő alternatív importkapacitások biztosítására tett előkészületeit, amelyek Ausztria éves gázfogyasztásának mintegy kétszeresét teszik ki. Az együttes erőfeszítések célja az orosz gázszállításoktól való függésből eredő jelentős gazdasági és biztonsági kockázatok mérséklése.