eur:
400.87
usd:
367.48
bux:
74428.1
2024. október 15. kedd Teréz
Varga Mihály
Nyitókép: Facebook/Varga Mihály

Személycserék a kormányban: az új MNB-elnökkel jobb lehet a viszony, de ez nem lefutott ügy

A Portfolio Orbán Viktor nyilatkozata és a piaci várakozások alapján azt tippeli, hogy Matolcsy György mandátumának lejárta után Varga Mihály lesz a jegybankelnök, míg Nagy Márton gazdasági csúcsminiszterként megkapja a pénzügyeket is. Csiki Gergely, a gazdasági portál elemzője úgy véli, így a viszony jobb lehet a kormány és az MNB között.

Változások jöhetnek a kormányban 2025 márciusát követően, vagyis azután, hogy lejár Matolcsy György jelenlegi jegybank elnök mandátuma – több más mellett erről is beszélt a hétvégi kötcsei piknik után a miniszterelnök Facebook-bejegyzésében. Orbán Viktor úgy fogalmazott: a jegybank elnök kijelentésével ellentétben jó ütemben haladnak. A kormányfő azt mondta: kell egy a gazdasági és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, akinek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén megüresedik a jegybankelnöki szék.

A Portfolio elemzője szerint ezzel a miniszterelnök megerősített egy korábbi piaci pletykát, hogy Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter az MNB elnöki székének várományosa, míg a csúcsminiszter Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter lehet.

Csiki Gergely az InfoRádióban kifejtette, hogy hasonló a helyzet, mint 12 évvel ezelőtt, amikor Matolcsy Györgyöt, a kormányának akkori minisztert jelölte jegybankelnöknek Orbán Viktor, de akkor ennyivel korábban nem nyilatkozott az ügyben, így ez az elemző szerint váratlan fejlemény. Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a miniszterelnök a Facebookon közzétett nyilatkozatában neveket nem említett, ezért csak következtetni lehet, hogy a kormányban milyen változások lesznek.

Ha a feltétezett felállás megvalósul, és lesz egy csúcsminisztérium, amelynek az élén Nagy Márton áll, és oda fog tartozni a gazdaságfejlesztés és a pénzügyi terület is, továbbá lesz Varga Mihály személyében egy új jegybankelnök, akkor Csiki Gergely szerint enyhülhet a feszültség a kormány gazdaságpolitikai döntéshozói és a jegybank között. Emlékeztetett, hogy főleg a jegybankelnök kritizálta a kormány gazdaságpolitikáját – legutóbb, a múlt héten a közgazdász-vándorgyűlésen is –, több elemét kudarcosnak értékelve, és erre több ponton is reagált a kormány, Orbán Viktor is jelezte, hogy ezzel nem ért egyet.

"Az új jegybankelnök érkezésével jövő tavasztól új gazdaságstratégia valósulhat meg a kormány és a jegybank jobb együttműködésében. Az tény, hogy a jegybank azon kívül, hogy a gazdaságpolitika több elemét, a gazdaságfejlesztés elemeit kritizálta, főleg az ipartúlsúlyos elképzeléseket, mellette sokszor kritizálta azt is, hogy a fiskális politika miért ennyire laza, miért nem csökken látványosabban és határozottabban a költségvetés hiánypályája, mert ezáltal magas szinten ragad be az államadósság" – mondta a Portfolio elemzője.

Arról is beszélt, hogy az új szereposztásban vélhetően tiszta lappal indulnak a felek, kormánytagként Nagy Márton és Varga Mihály is jó kapcsolatban van, adott a közös nyelv, és mindketten ismerik a következő évekre szóló gazdasági stratégiát.

"Azt viszont fontos megjegyezni, hogy alapvetően a Pénzügyminisztériumot és az élén Varga Mihályt konzervatív felfogású gazdaságpolitikusnak gondolja a piac és az elemzők is, ezáltal bizonyos kérdésekben nem kizárt, hogy lehetnek ellenvetései vagy akár kritikája is a jövőben a kormányzat gazdaságpolitikájával szemben. Ez még nem annyira lefutott ügy, de azért várhatóan a kapcsolat a kormány és a jegybank között jobb lesz Varga Mihály jegybankelnöksége alatt, mint jelenleg Matolcsy György vezetése alatt. Ebben bízik a kormány, és erre tette fel a lapjait Orbán Viktor is" – mondta Csiki Gergely.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.15. kedd, 18:00
Vitézy Dávid
a Főváros Közgyűlés tagja, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője
Új csúcson az S&P, mindig index emelkedni tudott

Új csúcson az S&P, mindig index emelkedni tudott

Főként pozitív mozgásokat hozott a hétfő reggel Ázsiában, miután a piaci szereplők továbbra is meglehetősen bizonytalanok a kínai gazdaságélénkítő csomag részleteivel kapcsolatban, emellett ráadásul a deflációs félelmek is nőni kezdtek az országban a friss inflációs adatok láttán, ennek következtében pedig eséssel kezdi a hetet az olajár. Európában a tőzsdék a nap végére már pozitív képet mutattak. Gazdasági események szempontjából kimondottan eseménytelenül indult a hét. Amerikában Colombus-nap mellett is rekordon zárt az S&P500, de a többi főbb index is emelkedéssel kezdte a hetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 14. 18:52
×
×
×
×