Az összegzés szerint a média szempontjából továbbra is Irak volt a legveszélyesebb hely; tavaly 24 újságíró és 5 segítőjük vesztette életét.
Irak mellett a Fülöp-szigetek, Libanon, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Mexikó, Oroszország és Fehéroroszország tartozik az újságírói szempontból legveszélyesebb helyek közé.
A jelentés szerint 2005-ben 125 újságíró raboskodott hivatása miatt a világ különböző országaiban: a legtöbben Kínában (32) és Kubában (24), csak valamivel kevesebben Etiópiában (17) és Eritreában (13).
A Riporterek Határok Nélkül tavaly megkapta a világ egyik legtekintélyesebb emberi jogi kitüntetését, az Európai Parlament által adományozott Szaharov-díjat.
A New York-i székhelyű Bizottság az Újságírók Védelmére némileg másképp számol: szerintük 47 újságírót gyilkoltak meg 2005-ben, közülük 22-t Irakban.
A szervezet elemzésében felhívta a figyelmet arra, hogy az újságírók gyilkosait rendszerint nem vonják felelősségre; a szóban forgó emberölések mintegy 90 százalékát büntetlenül megússzák az elkövetők.
Életveszélyes változtatás jöhet a jogosítványoknál