eur:
413.42
usd:
403.82
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia

London hajlandó nagyobb mértékben csökkenteni a neki járó visszatérítést

Nagy-Britannia kész elfogadni, hogy az Európai Unió következő hétéves költségvetési időszakában 10,5 milliárd euróval csökkenjen a Londonnak járó visszatérítés összege - közölték diplomaták Brüsszelben.

A legutóbbi tervezetben a britek még csak 8 milliárd eurós mérséklést tartottak elfogadhatónak.

Nagy-Britannia az új javaslatban 862,5 milliárd eurós költségvetési kerettel áll elő - közölte egy európai uniós diplomata.

Ez pontosan annyival - 13,2 milliárd euróval – haladja meg a szerdai keretszámot, mint amekkora emelésre a német kancellár tett javaslatot.

Tony Blair brit miniszterelnök tisztességesnek és ésszerűnek tartja a javaslatot. Az előterjesztés fő elemeként az új tagállamok gazdasági és szociális fejlődésének "kellő mértékű" támogatását nevezte meg.

A francia elnök derűlátóan nyilatkozott a megegyezés lehetőségéről. Jacques Chirac szerint ennek alapja egy francia-német terv lenne, amelynek keretében 2013-ig fokozatosan megszűnne a briteknek járó költségvetési visszatérítés.

A magyar miniszterelnök délután azt mondta, hogy fokozatosan csökken az uniós keretköltségvetésre vonatkozó brit javaslatot elutasító tagállamok száma, de Magyarország még jelentős előrehaladást remél az esti egyeztetéseken.

Gyurcsány Ferenc akkor úgy vélekedett, hogy „vannak előrelépésre utaló jelek”. Hozzátette: a magyar delegáció elhalasztotta a hazautazást.

Az uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter is azt mondta, hogy érzékelhető az elmozdulás a Magyarország számára fontos ügyekben az uniós keretköltségvetésről szóló brüsszeli tárgyalásokon.

Baráth Etele az InfoRádióban emlékeztetett: a kormány azt szeretné elérni, hogy nagyobb legyen a költségvetés, több pénz jusson az új tagállamoknak és a felhasználás szabályai rugalmasabbak legyenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Az Egyesült Államok és Grönland maximálisan profitál a jelenlegi együttműködésből. A Dániához tartozó sziget átvétele “rossz üzlet” lenne Donald Trumpnak, aki felszólította Dániát, hogy adja fel a sziget ellenőrzését – mondta az InfoRádiónak a Dán Királyi Védelmi Akadémia szakértője. Jon Rahbek-Clemmensen a rádió londoni tudósítójának nyilatkozott. Kiderült, miért nyer Washington a mostani helyzettel úgy, hogy "nem kell állnia a számlát", illetve hogy milyen botrányok voltak korábban abból, hogy Amerika vagy Dánia rosszul bánt Grönlanddal – elég csak a női fogamzást titokban korlátozó akcióra gondolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

Kijött a hét legfontosabb adata, esnek az amerikai tőzsdék

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlott a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságba került. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai határidős részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adat a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×