Infostart.hu
eur:
354.24
usd:
310.54
bux:
137704.12
2026. június 23. kedd Zoltán
Paks II látványterve.
Nyitókép: paks2.hu

Nagy a készülődés: már képzik Paks II leendő személyzetét

A szakemberek Oroszországban is képzéseken vesznek részt, miközben Paks II. telephelyén is megkezdődtek az oktató- és szimulátorközpont építésének földmunkálatai. Az oktatás során szimulálni lehet olyan rendkívüli helyzeteket, üzemállapotokat, amikor kritikus fontosságú a helyes döntések meghozatala és a végrehajtásuk alapos begyakorlása.

A paksi atomerőmű bővítése keretében már zajlik az a háttérmunka is, amely biztosítja, hogy az új blokkok üzembe helyezésekor legyen megfelelő számú, magas szinten képzett szakember a telephelyen. Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő a Magyar Nemzet érdeklődésére elmondta: a Paks II. atomerőmű leendő oktatóinak képzése már több éve megkezdődött. Tájékoztatása szerint a magyar szakemberek a VVER–1200 típusú blokkok üzemeltetésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokat az oroszországi Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésének oktatási központjában szerezhetik meg.

Ezek az egységek szolgálnak referenciaként a Paks II. atomerőmű számára is, ezért a képzés során az érintettek ugyanazzal a technológiával ismerkednek meg, amely később Pakson is működik majd.

A paksi atomerőmű jelenlegi blokkjaihoz képest a Paks II. projekt több szempontból is új korszakot nyit meg. Egyrészt a VVER–1200 típusú 3+ generációs egységek továbbfejlesztett biztonsági rendszerekkel, nagyobb villamos teljesítménnyel és hosszabb tervezett üzemidővel rendelkeznek, másrészt az új blokkok esetében az aktív és passzív biztonsági rendszerek, a digitális irányítástechnika és a korszerű üzemeltetési filozófia újfajta szakmai felkészültséget igényel. A leendő személyzet képzését pedig ezeknek megfelelően kell elvégezni.

Hárfás Zsolt szerint a képzés során az egyik legfontosabb állomás a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátorozása. Ennek folyamán az erőműi blokkok irányítótermének minden műszaki paraméterét, műszerezettségét és működési logikáját meg lehet ismerni, illetve el lehet sajátítani a teendőket. A pilóták képzését szolgáló egységekhez hasonlóan itt is

szimulálni lehet olyan rendkívüli helyzeteket, üzemállapotokat, amikor kritikus fontosságú a helyes döntések meghozatala és a végrehajtásuk alapos begyakorlása.

A cél az, hogy a szakemberek a jövőben éles helyzetekben is pontosan hajtsák végre az utasítás szerinti eljárásokat.

A lap beszámolója szerint a felkészítés 5–7 éves folyamat, amely a műszaki egyetemi képzéstől a szimulátoros gyakorlatokon át egészen a blokkspecifikus hatósági üzemeltetői engedélyek megszerzéséig tart. A képzés nem csak Oroszországban zajlik, ugyanis Paks II. telephelyén is megkezdődtek az oktató- és szimulátorközpont építésének földmunkálatai. A jövőben ez az oktatási központ lesz a magyarországi nukleáris képzés egyik kulcsintézménye. Itt kap helyet a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátora, valamint azok az oktatási infrastruktúrák, amelyek lehetővé teszik a személyzet folyamatos képzését és továbbképzését.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

Magyar Péter a parlamentben: hazánk újra elrabolt nyugat lett

A kormányfő a gödöllői V4-ülés előtt az Országgyűlésben a régiós együttműködést választotta napirend előtti felszólalása témájául. Kijelentette: Magyar Péter: Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Megvan, mire költene azonnal több pénzt a magyar egészségügyben az államtitkár

Megvan, mire költene azonnal több pénzt a magyar egészségügyben az államtitkár

Átfogó helyzetfelméréssel és egy részletes "országleltár" elkészítésével tervezi elindítani a szakmai munkát az új Egészségügyi Minisztérium a magyar egészségügyi ellátórendszert illetően, miközben az intézményi működési adatok súlyos strukturális és területi egyenlőtlenségeket, valamint jelentős rejtett humánerőforrás-hiányt mutatnak - derült ki Buga László az Egészségügyi Minisztérium kórházi fekvő- és járóbeteg szakellátásért felelős államtitkárának IME konferenciáján. Azt is hangoztatta, hogy a legfontosabb prioritás a szakdolgozói béremelés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×