Infostart.hu
eur:
353.9
usd:
310.2
bux:
138409.84
2026. június 23. kedd Zoltán
A paksi atomerőmű.
Nyitókép: MVM Paksi Atomerőmű Zrt.

Volt egy kis gond a paksi atomerőműben

A hiba miatt leállították az egyik generátort, március elejéig tart a javítás.

A Paksi Atomerőmű 3. blokkján 2025. december 29-én az egyik generátor csapágyainál kismértékű rezgésnövekedést, a tekercshőmérséklet méréseknél szintén emelkedést jeleztek a műszerek. A paraméterek az üzemeltetés feltételeinek megfelelő értékeken stabilizálódtak – közölte az MVM az atomerőmű honlapján.

„A hiba beazonosítása érdekében a generátor teljesítményét 100 MW-tal csökkentettük, majd további ellenőrzések, mérések alapján december 31-én döntöttünk a leállításról, amelyet január 1-én hajnalra végre is hajtottunk” – tették hozzá.

A leállítás utáni ellenőrzések alapján a generátor egyik alkatrészéből törhetett le egy darab, amely ezt követően károsodást okozott a berendezésben. A generátor néhány hónappal ezelőtt ellenőrzésen esett át, ahol igazolták a berendezés megfelelő állapotát. A törést rejtett anyaghiba okozhatta, ezt a későbbi anyagvizsgálatok erősíthetik meg. A szakemberek felkészültek a hasonló alkatrészek célirányos vizsgálatára, ezeket a közeljövőben végre is hajtják. Az üzemidő-hosszabbítási projekt keretei között minden fontos alkatrész további felmérése, folyamatos ellenőrzése, és szükség esetén cseréje is megtörténik.

A karbantartó személyzet megkezdte a generátor javítását is. A munka váltott műszakokban, folyamatosan zajlik.

A hibajavítás így várhatóan 2026. február végére befejeződik.

„A generátor összeszerelését és segédrendszerekkel együtt történő üzembevételét ezután, a jelenlegi ütemterv szerint 2026. március 5-ig hajtjuk végre” – közölte az MVM.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×