Februárban a kivitel értéke 12,3 milliárd euró (4958 milliárd forint), a behozatalé 11,2 milliárd euró (4499 milliárd forint) volt. Euróban kifejezve az export értéke 3,3 százalékkal csökkent, az importé 1,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,2 százalékkal csökkent, a behozatalé ugyanannyival javult.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,3, a behozatalban 5,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,7 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,9, a dollárral szemben 7,7 százalékkal gyengült.
A KSH részletezte: a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 7,7, az importjáé 1,0 százalékkal csökkent. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 4,4 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, a behozatalban 0,5 százalékponttal befolyásolta negatív irányba.
A feldolgozott termékek exportvolumene 7,8, importvolumene 6,8 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 2,3 százalékponttal járult hozzá a teljes kivitel volumencsökkenéséhez, az importban 2,6 százalékponttal mozdította negatív irányba a teljes forgalom alakulását.
Az energiahordozók exportvolumene 48, importjáé 40 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 1,4 százalékponttal visszafogta a teljes forgalom csökkenési ütemét, import oldalon pedig 3,0 százalékponttal ellensúlyozta a többi árufőcsoport hatását, így a volumen összességében nem változott.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,5, a behozatalé 1,9 százalékkal kisebb lett. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,7 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, importban pedig 0,1 százalékponttal mozdította negatívirányba a forgalmat.
A jelentésből kiderült, hogy az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,9, az onnan érkező behozatalé 1,2 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 520 millió euróval romlott, 1,3 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 75, az import 71 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,7, a behozatalé 2,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 79 millió euróval romlott, 206 millió eurós hiányt mutatott.
Január–februárban a kivitel értéke 24,2 milliárd euró (9872 milliárd forint), a behozatalé 22,2 milliárd euró (9034 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 1,3 százalékkal csökkent, a behozatalé 0,6 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 240 millió euróval romlott, a többlet 2,1 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,2, a behozatalban 7,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,2 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 5,8, a dollárhoz viszonyítva 11 százalékkal gyengült – közölte a KSH.